Umět se správně, rychle a prakticky sbalit je něco, co by bylo dobré učit na vysokých školách. Asi všechny nás baví cestovat, vidět nová místa a tak podobně, ale pokud je na cestování něco opravdu hrozného, bude to balení. 

Víkendový útěk někam mimo město – nebo naopak do centra města – je velmi obvyklá záležitost. Můžete se sbalit buď jednoduše a promyšleně, nebo s sebou táhnout i věci, které jste neoblékl deset let. Když se ale vycvičíte v Capsule Wardrobe, máte první předpoklad, že si užijete volno a nebudete se zbytečně stresovat.

Správné balení je jako válka – všechno je o strategii a přemýšlení. 

Ještě předtím, než vytáhnete loďák na kolečkách a začnete balit všechno, co vidíte, položte si tyto otázky:

Kam jedu? Jedete do centra města, do odříznuté inuitské vesnice v Grónsku, do indického chrámu? Rozdíly možná nebudou takhle drastické, ale prostředí určuje všechno. Do lesa se balíte jinak, než do města. Nemá smysl balit si obleky a smoking, když máte být jen v penzionu uprostřed přírody.

Co tam jedu dělat? Jedete do Milána na operu do La Scaly? Jedete kempovat s kamarády? Jedete na neformální, ale přesto byznys víkend se svou firmou? Do Milána budete balit smoking, do lesa vatovou vestu a na víkend s prací kašmírový svetr. Nemá smysl to míchat.

Jak dlouho tam budu? Tato věta přímo určí velikost zavazadla, počet kusů spodního prádla a celkový objem.

Zásadní je zavazadlo

Víkendová taška z hladké kůže, La Martina, info o ceně v butiku. Kupte si ji jednou, ale kupte si pořádnou. Je prostorná, elegantní a kvalitní dost na to, aby vydržela mnoho cest a celý život. Nebo minimálně 20 let.

Pánská kosmetická taška, Smythson of Bond Street, info o ceně v e-shopu.

Umění je v tom, balit univerzální kousky. Oděv, který bude vypadat víceméně formálně, nebo naprosto casual. Záleží na kombinaci a doplňcích.

Tmavé džíny jsou neopakovatelně geniální záležitost. Bílá košile a blazer z nich udělají smart casual – když se třeba rozhodnete zajít na trochu lepší večeři. S mikinou nebo svetrem zase budou neformální a naprosto ok na jakoukoliv aktivitu. Gant, info o ceně v obchodě.

Bílá košile – nezabere žádné místo a muž by měl být připravený na jakoukoliv situaci. Pod sako či do lehkého svetru. Nebo v ní může chodit vaše drahá polovička při svitu krbu. Že ano. Gant, info o ceně v butiku.

Lehký šedý svetr – k teplákům bude imitovat mikinu a stačí si pod něj vzít tričko. Ke košili a kravatě bude smart casual. K džínům samostatně je neformální, ale zas ne sportovní. Gant, info o ceně v butiku.

Džínová košile – rozepnutá k tričku casual. Zapnutá třeba k béžovým chinos vytvoří zajímavou a sexy kombinaci. Cremieux, info o ceně v obchodě.

Tepláky. Protože občas je dobře jen ležet v posteli, cítit se zatraceně pohodlně a ještě k tomu vypadat dobře. Gant, info o ceně v butiku.

Prošívaná bunda – stylově se hodí jak do města, tak na jízdu na koni, s koženými botami dokáže vypadat elegantně, ale s teniskami získá uvolněnější a svým způsobem i mladší look. Bude fungovat s kravatou a kašmírem, ale i když z ní bude koukat kapuce mikiny. Barbour, info o ceně v obchodě.

Semišové tenisky – péče o ně není zas tak těžká a dobře budou vypadat skoro ke všemu. A nezabírají v tačce skoro žádné místo. Tudíž, jeďte v kožených, sofistikovanější a tyhle si obujte až na místě. Hodit se můžou oboje. Gant, info o ceně v obchodě.

Co do kosmetické tašky?

Biotherm Aquapower Dry Skin, prodává FAnn Parfumerie. Asi takhle – zklidňuje a regeneruje všechny typy pleti. To, že je na suchou nemusíte brát moc vážně. Testovali jsme ho na několika obličejích a všude se choval podobně dobře. Plus – používá ho Beckham. Výsledkem je hladká, spokojená a matná pleť.

Čistící gel na obličej, Tom Ford. Když si chcete onen víkend trochu dopřát a vážně mít pocit, že pro sebe něco děláte. A skvěle voní. Prodává Douglas.

Parfém This is Him od Zadig & Voltaire. Nekonečně hluboká kombinace, která trochu evokuje kůži, tabák, dřevo a jednoznačně je jeden z nejlépe vonících, mužných a přesto sofistikovaných parfémů, které najdete. Ač je to subjektivní záležitost, prostě nám věřte a dojděte ho zkusit. Seženete ho i v podobě deodorantu a sprchového gelu. Prodává Douglas.

Všechno je o doplňcích

Na každou cestu je dobré sbalit si pár doplňků, které nezabírají místo. Kapesníček do klopy, pletená kravata, hodinky, pár náramků, sluneční brýle nebo snapback či pásek. Ty mají moc přeměnit jakýkoliv look na promyšlený a elegantnější. V případě snapbacku ho zase strhnout níže.

Na co nikdy nezapomenout?

Placatka – protože alkohol. Je až děsivé s jakou frekvencí vznikají resorty a penziony, ve kterých můžete v lůnu přírody očistit“ tělo i duši“ a nebudou podávat alkohol. Lepší je vzít si vlastní, než pak čekat, až vám řepový džus zkvasí. Barbour, info o ceně v butiku.

Čerstvé spodní prádlo, ponožky, dvě bílá trika, jedno tmavé triko. Rozhodně, vždycky, všude. 

Komentáře