Nebudeme si nalhávat, že každého člověka baví vybírat si nové trendy, měnit šatník každý měsíc a utrácet půl výplaty za něco, co si oblékne dvakrát. Existuje mnohem pohodlnější možnost, pokud chcete šetřit čas, peníze a soustředit se na své cíle. 

Capsule Wardrobe je velice jednoduchá záležitost, která, s trochou cviku, dopomůže komukoliv vypadat skvěle. Cílem není být extra trendy a módní, ale vypadat stylově, za každé situace srovnaně a jako že máte život v pořádku. Těžko říct, kdo s tím poprvé přišel (pojem vznikl koncem sedmdesátých let v Londýně a díky několika designérům a jejich capsule kolekcím se rozšířil), ale s revolucí projektu 333 se roztrhla lavina. Idea se zrodila z minimalismu a z přesvědčení, že čím méně máme, tím jednodušší život je.

Pokud nevíte, co je projekt 333, v podstatě máte v šatníku „pouze“ 33 kusů, které nosíte po dobu 3 měsíců. Jakmile si totiž vytvoříte šatník natolik versatilní, že vše jde nosit se vším, i tři desítky kousků vám dodají bezpočet kombinací. Číslo je na vás, ale optimální je 40 kusů oblečení a 15 doplňků a bot.

e5889b9b143fa55ab1445c00074ff7e5

Nejlepší způsob, jak zakomponovat novinky do šatníku, pokud si v tomto směru moc nevěříte, je skrze doplňky a boty. Tašky nebo batohy dokáží kompletně proměnit outfit za aktuální. A výhodou je, že k neutrálnímu Capsule Wardrobe můžete vzít batoh s ostny a fungovat to bude.

Capsule Wardrobe, pokud je dobře poskládaný, nabízí možnost sáhnout do skříně i poslepu, obléknout cokoliv, co najdete a vypadat profesionálně a sofistikovaně. Může mít mnoho podob, které závisí na osobním stylu člověka a pokud se pro tuto změnu rozhodnete, začněte vyčištěním stávajícího šatníku. Cokoliv, co jste neoblékl šest měsíců, vyhodit nebo darovat. Udělejte analýzu toho, co nosíte nejčastěji. Ať už ze strany barevné palety, střihů, materiálů nebo stylu (rozuměj, jestli nosíte hlavně obleky nebo tepláky). Od toho se bude odvíjet celý další postup.

Capsule checklist

12 x košile – 4 formální, 4 neformální, které můžete vzít i k šortkám. 4 košile můžete „točit“ podle trendů.

5 x triko – nejlépe držet se neutrálních barev – bílá, šedá a modrá bude fungovat vždy. I s džínami, i s šedými kalhotami od obleku.

3 x polo – jen nic s logem značky na hrudníku, pokud nejdete hrát golf do klubu.

4 x svetr – dva tenké z kašmíru (třeba šedá, navy nebo béžová) a dva „teplejší“ s hrubším vzorem.

5 x svrchní oděv – Navy sako, lněné sako, tvíd (pokud to k vám sedí) nebo bombery, denimová bunda, kůže….

6 x kalhoty – 3 x denim, 3 x chinos.

3 x šortky – klasické, žádné havajské květiny.

3 x oblek (To, že by muž měl vlastnit smoking, černý oblek a šedý oblek je bez debat.)

2962ea675942940a861d3411de1ea1aa

Capsule Wardrobe je především pohodlný a uspořádaný pro uživatele. Člověk není otrokem oblečení. Velmi podobně jej využíval Steve Jobs, Bill Gates nebo Mark Zuckerberg.

Výběr by měl být především neutrální v neutrálních barvách – šedá, černá, bílá, navy, béžová. Outfit nebude vypadat mdle, pokud si k němu vezmete výraznou tašku, boty, kravatu nebo si každou sezónu vyberete pár „aktuálních“ kusů. Teď by to byla třeba vzorovaná košile, bomber s nášivkami a tak podobně.

Komentáře