S výrobci košil jsme řešili možnost sušení v klasických sušičkách. A nedostali jsme jednoznačnou odpověď. Někteří říkali, že to není problém, jiní zase že v žádném případě. Na 99 % bavlněných košil naleznete symbol, který nám říká, že košile do sušičky nepatří. Nicméně košile je bavlněná a sušička má program bavlna. Tak proč to výrobci košil zakazují?

Důvodem je různá kvalita sušiček a s tím související možnost manuálně nastavit, nebo nenastavit teplotu sušení. Výrobci košil se tak pouze chrání před reklamacemi a volí cestu nejmenšího zla – prostě to zakážou. Protože pokud i přes jejich varování hodíte košili do sušičky a srazí se, tak je to váš problém. Používat sušičku tedy lze, ale musíte být opatrní.

Jak se starat o košile

Drtivá většina sušiček NEUMÍ nastavit manuálně teplotu, tudíž jsme zkoušeli, co jednotlivé programy udělají s košilí. Pokud jsme nastavili program bavlna, došlo u 2 košil z 5 ke sražení zhruba o 2 čísla. Důvodem je to, že v jednu chvíli může být v sušičce až 90 stupňů, což je pro kvalitní košile smrtelné. Představte si, že perete košili na 30 a pak ji ještě vlhkou doslova vyvaříte v 90 stupních. Stejné to bylo v případě většiny programů kromě jednoho – syntetika. Tento program nastavuje nižší teploty, takže na 90 % se s košilí nic nestane. Nicméně jistotu nebudete mít nikdy. Některé sušičky mají i program košile (například Miele), ale nikdo vám neřekne, kolik je při tomto programu v sušičce stupňů. Tudíž je to pokus-omyl.

Dalším problémem sušiček je to, že košile mačkají. Ať výrobci sušiček říkají cokoli, prostě košile ze sušičky bude vždy více zmačkaná, než když ji sušíte na ramínku.

Jak tedy nejlépe košile sušit? Jednoduše je vyvěsit na dřevěná velká ramínka a nechat schnout přirozenou cestou. Zhruba za 2 hodiny je košile připravená k žehlení, je o cca 30 % méně zmačkaná než ze sušičky a vy máte 100% jistotu, že se nesrazí.

Sečteno, podtrženo

Pokud chcete mít 100% jistotu, je košile možné sušit v sušičce, tak pouze za předpokladu, že můžete manuálně nastavit teplotu. Doporučujeme 30, max. 40 stupňů. Jen tak máte jistotu, že se nesrazí. 90% jistotě se přiblížíte, pokud nastavíte šetrný sušicí program (většinou syntetika). Nikdy nenastavujte program bavlna. U většiny sušiček to znamená sušení za použití vysoké teploty.

Co je dobré vědět, pokud se rozhodnete pro ušití košile na míru

Komentáře