Hodně lidí vůbec nemá potuchy, že existují nějaké pojmy, jako je bespoke nebo made-to-measure. A pokud náhodou tuší, tak si oba termíny pletou. Pojďme si je v rychlosti vysvětlit.

Bespoke je metoda, kdy se košile nebo oblek šije opravdu na míru. To znamená, že neexistuje žádný fyzický vzor a oblečení se vytváří přímo na zákazníka. U košil není tento proces tak náročný jako například u obleků, kde je potřeba opravdu zručného krejčího. Stručně řečeno, pokud se u košile seknete o 1 cm, většinou se nic neděje a nikdo to nepozná. Jestliže ale krejčí udělá chybu u obleku, je to hned vidět. Bespoke je nejvyšší forma výroby a ceny obleků začínají na 30 000 Kč. Většinou to je však vice.

Made-to-measure je vynikající kompromis mezi konfekcí a bespoke oblečením. Vyberete si nějaký již existující střih košile nebo obleku a ten je následně lehce upraven dle vašich požadavků. Například u košile si vyberete límec, manžetu, kapsu, délku rukávů nebo si necháte vyšít monogram.

Jak správně barevně sladit oblek, košili a kravatu?

Stejně tak u obleku. Není to konfekce, ale ještě to není bespoke. Ceny jsou také příznivější. Oblek pořídíte zhruba od 15 000 Kč, samozřejmě záleží, jakou si vyberete látku a jaké navolíte detaily (barva podšívky, monogram, velikost vnitřních kapes atp.)

 

Komentáře