Pod mořskou hladinou je zcela jiný svět – to si asi snadno uvědomí každý suchozemec. Ale na podvodním dně často spočívají i stovky nedotknutých lidských stop třeba v podobě prastarých plavidel. A na dně Černého moře archeologové nedávno objevili zachovalou řeckou loď starou víc jak 2400 let!

Řecké plavidlo, které leží v dvoukilometrové hloubce, se tak stalo nejstarším ztroskotaným a netknutým (!) vrakem známým lidstvu. Naposledy spatřilo světlo světa před skoro dvěma a půl tisíci lety a z vod zapomnění se vynořilo minulý rok.

Vrak římské lodi na dně Černého moře.

bjev vraku byl možný díky intenzivnímu mapování dna Černého moře týmem mezinárodních vědců v čele s experty z University of Southampton s použitím nejmodernějších technologií, které byly donedávna přístupny hlavně ropným společnostem.

Za tři roky tým zmapoval na 2000 metrů čtverečních mořského dna. Během oné doby objevili na šedesát vraků – od kozáckých lodí ze 17. století po římská obchodní plavidla s nákladem, který nikdy nedorazil do místa určení.

Řecká „Sirénská váza“ vyobrazuje stejný typ lodi.

Dle slov samotného vedoucího celé operace, profesora Jona Adamse, ale nikdo nečekal, že je vůbec možné nalézt nedotčenou loď z klasických časů antického Řecka spící na mořském dně v dvoukilometrové hloubce.

Nález, který se udál až v poslední fázi pátrání, možná zcela změní chápání toho, jak se v starověkém světě stavěly a plavily lodě. Po odebrání malého vzorku a použití radiokarbonové metody datování se věk lodi vyšplhal ke skoro dvěma a půl tisíců let.

Jihokorejci oznámili, že objevili vrak ruské válečné lodi s nákladem 200 tun zlata

Na dně přežila intaktní tak dlouho díky anoxickým podmínkám (stav, při kterém v hloubi oceánů nebo moří kompletně vymizí kyslík). Ty dokážou uchovat organický materiál po tisíce let.

Krom stáří loď udivuje i svým tvarem. Jedná se o obchodní plavidlo dosud známé jenom z vyobrazení na antické „Sirénské váze“ dnes uložené v Britském muzeu – loď s Odysseem se plaví skrz rej sirén, které vábí námořníky svým smrtícím zpěvem. Jak příznačné!

Jan Králík

Komentáře