Velikost manžety u košile, kterou si chcete nechat ušít na míru, může být problematická. Někomu to je jedno, jiný ale nesnese ani centimetr navíc. Jak velká tedy má být manžeta u košile? 

Obecně platí, že pokud sundáte košili bez toho, abyste museli rozepnout rukávy, jsou manžety moc velké. Většina dospělé mužské populace má obvod zápěstí 19 až 21 cm. A běžná konfekční šířka manžety (měřeno od okraje k okraji) je 27 – 28 cm. Prostě tolik, aby se do rukávu vešel každý a ještě zbyl prostor na větší hodinky. Pokud ale máte zápěstí 19 cm, jste znevýhodněni. Manžeta bude vždy velká. Při šití košil na míru platí, že k zápěstí se přidává zhruba 5 až 6 cm. Tedy pokud máte obvod 19 cm, manžeta bude široká zhruba 24 cm. Pokud nosíte hodinky, přidává se 1,5 cm.

manzeta

Když už jsem nakousnul hodinky. Opět není žádné pravidlo. Někdo chce hodinky strčit pod manžetu (a potřebuje tedy větší prostor okolo zápěstí), jiný nosí hodinky viditelně jakoby před manžetou. Já mám raději úzké manžety, lépe se opřou o rozšíření ruky (tam, kde končí zápěstí).

Široké kravaty schovejte do skříně

Komentáře