Jestli čtete tenhle článek, pak dost možná proto, že tak nějak netušíte, co má to smart casual vlastně znamenat. Buďte ujištěni, že nejste zdaleka jediní, komu tenhle obtížně uchopitelný pojem uniká. Je to takový ‚krejčovský paradox‘ – smart casual je kombinace rozumně uměřeného oblečení doplněného hravými prvky nenucené estetiky. Zní to sice naprosto vágně a nekonkrétně, ale díky našemu průvodci a konkrétním příkladům zjistíte, že smart casual není vůbec nic složitého. Hlavní je jednoduchost a elegance.

Co je smart casual

Jde o kombinaci dvou stylů, které jsou se svou podstatou protichůdné. Na jedné straně smart (bystrý, chytrý, elegantní) jakoby naznačoval vyfintěný luxus, tedy něco více formálního než vaše klasické triko a džíny. A proti tomu stojí uvolněné, klidné, jednoduché casual, které může být všechno, jen ne smart. Inu a co potom smart casual? Není jen bezmyšlenkovitou kombinací obojího, vyvinul se do propracovanějšího stylu. Celkově je uvolněnější a v podstatě neformální (všední a ležérní), a třebaže svádí s našňořeným formálním stylem nelítostnou primitvní bitvu, připomíná spíše moderní dialog. V případě smart casual máte větší svobodu v experimentování s různými tvary a materiály. Měli byste mít vždy na paměti, že můžete hrát jen podle vlastních sil a možností, takže si volte takové střihy a barvy, které k vám pasují – hlavně se příliš nestresujte nějakými ‚pravidly‘, není to rigidní  black tie ani cocktail, nýbrž váš vlastní výtvor a styl. Dali jsme dohromady několik zásadních prvků, aby váš smart casual vypadal více dospěle než školácky.

Blejzry

U smart casual jsou blejzry oblíbenou a logickou volbou (proč a kdy blejzr vznikl, si můžete přečíst v tomto článku), protože se dají dobře párovat s dalšími kusy oblečení a umožňují pracovat ve vrstvách. Je ovšem třeba vybrat ty správné materiály. Hlavně nic příliš formálního, ale spíše lehčího s nenucenými prvky. Díky tomu bude váš výsledný vzhled souměrný a jednotlivé kusy spolu dohromady vytvoří celkový neformální dojem. Nechcete přeci vypadat jako štramák ze starého filmu ani jako „každej pes, jiná ves“.

Blejzr: příběh veslařů, námořníků a britské královny

Trik spočívá v tom, aby jednotlivé kusy vypadaly, jako že k sobě pasují od začátku a záměrně. Nemyslete si ovšem, že ke smart casual stylu vám postačí jen samotný blejzr. Popřemýšlejte i o jiných možnostech, jak vypadat vytříbrně, ale přitom ne úplně nažehleně. Třeba pletené cardigany  jsou v současnosti novým trendem, který v celkovém dojmu působí jako neobvyklý, ale zároveň zklidňující konvenční prvek.

blejzry

Boty

Výhodou stylu smart casual je širší svoboda výběru obuvi, se kterou neuděláte ostudu. Je to všechno jen a pouze o vyváženosti – chcete působit uměřeně a profesionálně, ale zároveň nenuceně a neokázale. Dobře fungují polobotky, boat shoes, mokasíny nebo oxfordky propůjčující vašemu oblečení zralejší šmrnc. Vedle určitě nešlápnete s neformálními derby, třebas ve stylu brogue. Co se týče materiálů, chybu rozhodně neuděláte se semišovými polobotkami se vzorkem, ale dobře padnou třeba i ‚sportovní‘ plátěnky, jen musejí být v čistém a co nejvíc minimalistickém stylu, jako třeba klasické conversky nebo kožené tenisky.

boty

Košile

Košile s propínacími knoflíčky na límečku (tzv. button-downs) jsou v tomhle případě jasnou volbou, ale mějte při tom na paměti několik zásadních věcí. Zaprvé – volte klasické barvy a tradiční vzory. Styl smart casual by měl vzbuzovat uměřený a ‚dospělý‘ dojem, čili vybírejte nadčasové tóny a vzory. Skvěle fungují barvy jako bílá nebo modrá v odstínech stříbřité a námořnické, co se týče vzorů působí klasicky a zároveň stylově kostky neboli gignham či vícebarevný tartan (samozřejmě za předpokladu, že jsou košile kvalitně ušité. Dobře vypasované košile vylepší okamžitě váš celkový vzhled samy o sobě, ale fungovat může i volnější střih košil, pokud jsou z vhodných materiálů. Dobrými příklady jsou třeba denim nebo chambray, které vylepší celkový vzhled. Pro dosažení nenucenějšího stylu je zastrčte do kalhot a doplňte hrubě pleteným páskem. Tyhle košilové styly jsou rovněž vhodné pro oblečení ve více vrstvách.

kosile

Chinos

Dobře padnoucí džíny jsou vždycky bezpečná volba, ale pro smart casual vyberte více ‚oblekové‘ a ne příliš ležérní (tzn. volné, plandavé nebo příliš vytahané). Na druhou stranu jakkoli jsou džíny v tomhle ohledu skvělé, elegantní dojem navodí naprosto bez námahy kalhoty chinos. Ty představují spolehlivý základ – hodí se na formálnější akce stejně jako na ty méně oficiální a vašemu stylu propůjčí vzhled a eleganci pro obojí. Investujte do barev jako khaki, námořnická modř a různé odstíny béžové, protože k těmhle tónům pak máte na výběr širokou paletu vhodných doprovodných barev. Černá je sice klasika, ale někdy může být až příliš neuniverzální pro párování s jinými barvami.

What-Are-Chinos

Šortky

Pozor, v tomhle případě není řeč o všudypřítomných surfařských šortkách. Při výběru se řiďte strukturou a barvou, které se dobře zaintegrují do celkového vzhledu. Budete potřebovat šortky z kvalitní látky, nejlépe šité na míru a určitě v délce nad kolena. S jejich nošením pak postupujte uvážlivě – můžou fungovat skvěle, ale v nesprávném kontextu vypadají až příliš neformálně a celkový dojem tak spolehlivě pokazí.

sortky

Víte, jak se obléct, když se po vás žádá cocktail attire?

 

Komentáře