Obléci se správně na párty, akci nebo společenskou událost je pro mnoho (nejen) českých mužů stále spíše oříšek jak z Popelky, po jehož rozlousknutí se téměř vždy obléknou špatně. Takže si pojďme zopakovat, s čím vším se na pozvánkách můžete setkat.

 

 Dress code Co to znamená? Co se od vás doopravdy čeká.
White tie Jedině frak! Žádný smoking nebo dokonce černý oblek s bílou kravatou. Pokud frak nemáte, zůstaňte doma nebo déle v práci, abyste si ho mohli příště koupit.
Black tie Jedině smoking! Ne, černý oblek není možný. Žádné barevné motýlky. Kravatu neberte ani do ruky.
Coctail attire Oblek, kravata, košile. Můžete jít rovnou z práce v obleku. Předpokládáme, že akce bude odpoledne, takže si ráno zkuste obléci alespoň modrý oblek. Černá je tak nudná…
Black-tie optional Černý oblek nebo smoking. Je nám to jedno, ale raději vás uvidíme ve smokingu.
Business casual Košile nebo polo tričko, chinos kalhoty, blazer (nebo) jakékoli sportovní sako. Džíny ne, zánovní běžecké Nike taky ne, o číslo menší A&F nebo Hollister triko v žádném případě. Řetízky, ledvinky ne. Z buzer taštičky si vyndejte peněženku a nechte ji v autě na předním sedadle. Bude nejlepší, když vám ji někdo ukradne. Mokasíny bez ponožek jsou naopak vítané!
Come as you are Dejte si sprchu nebo se aspoň učešte. Doražte tak, jak si myslíte, že to je nejlepší a v čem se cítíte nejlépe. Pamatujte však, že cítit se nejlépe, nerovná se vypadat nejlépe.
P.B.A.B Please Bring A Bottle. Láhev dobrého vína podmínkou. Templářské sklepy Čejkovice nejsou úplně nejlepší volbou. Na OMV se tedy nestavujte a přineste něco opravdu kvalitního.
Semi formal Oblek, košile, kravata nebo motýlek. Smoking není potřeba, ale chtělo by to pořádný oblek. Před šestou odpolední buďte kreativní, černý oblek opět nechte ve skříni. Na večerní akci vás čekáme v černém nebo tmavě modrém obleku.
Creative/Smart black tie Smoking s netradičním prvkem. Smokingu se nevyhnete, ale bílou košilu nahraďte třeba černou nebo si udělejte netradiční smokingovou košili na míru. Dejte si do klopy kytku. Zkrátka ukažte něco netradičního.
Red carpet Smoking nebo oblek s netradičním prvkem. Červený koberec. Inspiraci nehledejte v Karlových Varech, ale hlavně v UK/USA. Tmavě modrý smoking, bílá košile, černý motýlek? Určitě! Creative/Smart black tie bude nejlepší volbou.

Pár obecných poznámek

    • Zkuste se i běžně do práce oblékat business casual. Tedy samozřejmě pokud vaše zaměstnání nevyžaduje vždy oblek. Modré, šedé a hnědé kalhoty můžete točit donekonečna. Kupte si nebo si nechte ušít dva blazery (sportovní saka), pořiďte si 10 košil a tři páry pořádných bot (černé, hnědé, tan). A už můžete svůj šatník jen vylepšovat. Základ máte.
    • Nejen šaty dělají člověka. Pravidelně choďte k holiči. Na akci je třeba dorazit celkově  upraven.
    • Nepodceňujte vůně. Kupte si pořádnou kolínskou a nějaký parfém. Žádné Adidas spreje z DMka.
    • Vždy čisté boty!

 

 

Komentáře