Pokud na pozvánce uvidíte cocktail attire, nečekejte prohýřenou noc v baru. Spíše naopak. Jde o decentní odpolední či podvečerní společenské setkání, jako jsou třeba firemní večírky, vernisáž, módní přehlídka.

V dnešní době se kromě cocktail attire můžete potkat i s mutacemi jako cocktail fashioncocktail chic nebo cocktail edgy. Následně podle typu nebo určení akce narazíte na další možnosti jako cocktail glamblack,  white nebo pink. Tím vám hostitel dává jasně najevo, co se od vás vyžaduje a jak si přeje, abyste dorazili oblečení. Například cocktail chic with touch of pink jasně určuje, že svůj outfit máte doplnit o růžový akcent.

Původ tohoto dress codu je spojen s termínem „cocktail hour“ neboli koktejlová hodinka. Podle historických záznamů první cocktail party uspořádala v roce 1917 Clara D. D. Bell Walsh, známá též jako Mrs. Julius S. Walsh Jr., pro své přátele v americkém Missouri. Kromě toho, že vznikla nová tradice, současně tak zabránila, aby ženy byly odsuzovány za pití na veřejnosti.

15 zásad stylového oblékání, které nesmíte nikdy porušit

Setkání u koktejlu nabraly na velké popularitě později ve 20. a 30. letech. Lidé v zámožnějších rodinách se scházeli hodinu před tím, než usedli ke stolu, užívali si podvečerních drinků a debatovali na nejrůznější témata. Koktejl je skutečně krátká akce, kde není smyslem se setnout, ale je to jako párty před tou skutečnou. Má být elegantní, distingovaná a jak říká klasik: jen krátká návštěva skutečně potěší.

Cocktail party v 60. letech

Temně šedý oblek s košilí bez kravaty je klasika, kterou obleče většina mužů. Ti další a odvážnější zvolí separátní sako a kalhoty. A tady začíná ta skutečná zábava. Cocktail Attire patří sice k méně formálním událostem, ale rozhodně nejsou o nic méně elegantní. Možná dokonce naopak. Asi největším klišé jsou džíny a sako. Ano, to fungovalo. Ale naposledy v 90. letech. Krásně vohozená, takhle bys na bulvár nezapadla. Sako, či apartní blazer, ke koktejlu patří. Ať už úzké, černé, se širokými klopami nebo ze zeleného sametu.

Košile opět nemá hranice. Formální bílá košile je sázka na jistotu. Designovou čistotu a simplicitu umocníte košilí se stojáčkem. Letní koktejl si do světlého obleku žádá košili s tropickým motivem. A černočerná kombinace? Všichni milujeme Johnnyho Cashe.

Dnes i street fashion vládnou spíše kalhoty z plátna či trendově laděné kalhoty formálního střihu než džíny. Denimky si nechte na casual friday a na drink vytáhněte kalhoty s proužkem nebo kostkou.

I boty si žádají notnou dávku extravagance. U klasického obleku se svezte na vlně jednoduchosti a k černému roláku s klidem zvolte tenisky. Fashion separátní kombinace blazeru a kalhot naopak unese luxusní mokasíny nebo excentrické šněrovací boty s drzým detailem.

Další nekonečná valhala možností jsou doplňky. Ať už ty klasické jako hodinky, kapesníčky, manžetové knoflíčky či ozdobné špendlíky do klopy saka. I ve s výběrem parfému můžete být odvážnější, a sáhněte po vůni těžší a exotičtější.

Je to možnost ukázat svůj jedinečný smysl pro styl. Cocktail Attire unese všechny následky spontánních nákupů. Všechny vyšívané loafers, lesklá saka a motýlky s tropickými vzory, které jste si koupili a… dál neuvažovali, teď konečně využijete.

Cheers, gents!

Nezavrhujte polo trika, v práci i na party odvedou dobrou službu. Jen se s nimi včas rozlučte

Komentáře