Ještě před pár lety byl výraz „blazer“ pro většinu českých mužů velkou neznámou. Dnes je ale tento kousek téměř nezbytnou součástí mnohých pánských šatníků a existenci bez něj už si dokáže představit jen málokdo.

Blazer (nebo dnes už počeštěle „blejzr“) je přesně to, co obléknete ve chvílích, kdy se vám oblek zdá až moc formální a mikina zase příliš sportovní. Chcete vypadat skvěle, aniž byste museli strávit hodinu přemýšlením, co na sebe? Oblečte si blazer, k němu oblíbenou košili, dobře padnoucí džíny, oxfordky a vyrazte dobývat svět!

Z uniformy vzešel trend

Blazer bylo původně námořnické sako s jednou nebo dvěma řadami zlatých knoflíků. Historie blazeru je vlastně docela romantická. Údajně získal své jméno a tradici v roce 1837, kdy se královna Viktorie rozhodla navštívit loď zvanou HMS Blazer. Kapitán se před královnou chtěl předvést v co nejlepším světle, a tak nakázal posádce sjednotit oblečení do temně modrých sak z vlny s jemným proužkem a zlatými knoflíky. Královnu to natolik uchvátilo, že tato saka následně povýšila na součást uniforem celého svého námořnictva.

Někdo to rád modré

Móda od té doby ale pokročila a definice blazeru se rozšířila. Dostal lemovku, záplaty na loktech, nejrůznější výrazné knoflíky, vzory i barvy. Blazer v původní podobě se dvěma řadami knoflíků nosil například Tony Curtis ve filmu Někdo to rád horké, kde v kombinaci s askotem a námořnickou čepicí skvěle dotvářel svoji milionářskou iluzi. Na popularizaci blazeru se podílel i Angus Young z AC/DC a americké značky jako The Brooks Brothers, Ralph Lauren nebo Tommy Hilfiger ho pak rozšířily mezi masy.

Tony Curtis ve filmu Někdo to rád horké (1959)

 

Sako pro všechny

Dnes se za blazer považuje prakticky jakékoli separátní sako, tedy sako, ke kterému nepatří kalhoty ze stejného materiálu. Může být ze stoprocentní vlny, bavlny, tvídu, lnu, ze sametu, brokátu, kašmíru nebo i hedvábí. Může být černé, modré, červené či šedivé, pruhované, kostkované, jedno nebo vícebarevné. Dá se říct, že pokud se setká pět mužů v blazeru, všichni budou vypadat jinak. Jeden zvolí klasický modrý, druhý sáhne po kostce, třetí oblékne tvíd, další si vybere proužky a poslední zase dvě řady knoflíků namísto jedné.

Princ Charles (1981)

 

Všechno je to o stylingu

K blazeru si můžete obléct košili, polo nebo dokonce i obyčejné triko, za spodek zvolit chinos nebo džíny, v letních měsících i šortky. U blazeru si zkrátka můžete dovolit být odvážnější. Nebojte se vypasovaného přiléhavějšího střihu ve zkrácené délce. Zkuste širší, nebo naopak užší klopy. Experimentujte i ve finálním stylingu. Namísto kravaty zvolte motýlka nebo úvaz pod krk úplně vypusťte a kompenzujte jej výrazným kapesníčkem a zajímavou aplikací v klopě. Právě doplňky rozhodnou o tom, jestli budete za klasika, nebo módního znalce.

Určitě mějte ve svém arzenálu klasický, temně modrý blazer. Ten bude vaším nejvěrnějším služebníkem. Pro více extravagance, ale neméně elegance si pořiďte jeden v kostce. Chcete-li se přiblížit ke starší klasice, vyberte si blazer se dvěma řadami knoflíků. Ale pozor, dva na dva nebo dva na tři jsou akorát, cokoli víc už bude tíhnout k uniformě. Obzvlášť pokud si na něj necháte našít zlaté knoflíky.

Formálně s kravatou

 

V pohybu

 

Gym time

 

In natura

 

Monte Carlo

 

Pitti Uomo combo

A proč vlastně blazer patří k těm nejoblíbenějším kouskům? Dodává totiž pocit svobody a kreativity. Vypadá elegantně, ale ne zase zbytečně formálně. Příležitostí k nošení blazeru je zkrátka nekonečně mnoho, stejně tak jako jeho typů. Je jen na vás, do kterého se zamilujete!

Jiří Hofbauer

Historie obleků: Dokonalý James Dean v trojdílných oblecích i Presleyho sako přes polo tričko

Komentáře