Když bychom uspořádali soutěž o nejuniverzálnější součást pánského šatníku, byla by to pěkná nuda. Vítěz je totiž předem jasný. D̶ž̶í̶n̶y̶. Blejzr.

Blejzr (anglicky „blazer“), neboli námořnicky modré sako s jednou či dvěma řadami kovových knoflíků, je stabilní součást šatníku každého spořádaného, a proto dobře oblékaného muže. Může mít mnoho podob (a historicky spoustu podob měl, viz fotokoláž na konci článku), nejklasičtější ze všech variant je ale nejspíše dvouřadé námořnicky modré sako se zlatými knoflíky.

Blejzr je nadčasová záležitost. Chcete chodící důkaz? Zde je. Zdroj: Gentleman’s Gazette

Jak blejzr vznikl?

Stejně jako důvod nezapínání spodního knoflíku saka je opředen mnoha historkami, ani blejzr nemá úplně jasný původ. Ale o to je to hezčí. Navíc můžete trénovat diskutování pod články – žádná jediná pravda totiž mnohdy neexistuje.

Verze první: HMS Blazer 

Byla nebyla loď královského námořnictva, která se jmenovala HMS Blazer. Zní to pohádkově, ale taková loď skutečně existovala. Dokonce jich bylo celkem 7. Ještě před tím, než se standardizovaly námořnické uniformy, v roce 1837 měla právě tuto loď nečekaně navštívit Královna. Její velitel se toho nějakým způsobem domáknul a nařídil své posádce, aby se vyfikla a všichni měli na sobě modrá vlněná saka. Královně se pohled na mladá svalnatá těla v blazerech natolik zalíbil, že se tento oděv rozšířil nejen mezi námořníky, ale i do řad civilistů. Jako jsme třeba my.

I toto je blejzr.

Verze druhá: Lady Margaret Boating Club

Slunečného roku 1825 (zima tehdy všechny nepříjemně překvapila, u krmelců se tvořila fronta a lidé nestíhali do krmítek dosypávat zrní) byl založen Lady Margaret Boat Club – veslařský klub při cambridgeské unverzitě. Jeho členové měli při úvodním ceremoniálu na sobě zářivě (blazing) šarlatová saka. A jak už to tak etymologicky bývá, z vlastnosti „blazing“ se stal samotný název kusu oblečení, tedy blazer. Současná námořnicky modrá není nikterak zářivá barva, ale dříve byly blazery různě barevně pruhované a skutečně hrály všemi barvami. K rozšíření blazeru hodně pomohlo, že se stal de facto standardem školních uniforem na britských soukromých školách již někdy v osmdesátých letech 19. století. V současnosti se kromě civilního nošení blazer také uděluje jakožto ocenění – na regatě Congressional Cup a na golfovém turnaji Masters ve městě Augusta v Georgii.

Petr Starý

PRŮVODCE: Vše, co potřebujete vědět o Smart-Casual

Komentáře