James Dean navěky zůstane skutečným rebelem bez příčiny. V pouhých čtyřiadvaceti letech ukončila jeho život děsivá autonehoda. Součástky ze zdemolovaného Deanova vozidla nakonec přivodily smrt a neštěstí i jejich dalším majitelům.

Jeho kariéra uběhla zběsilým tempem, od hlídání hollywoodských parkovišť přes reklamu na Pepsi až po úchvatný a z větší části improvizovaný výkon ve filmu Na východ od ráje z roku 1955. James Dean si po celou dobu neomylně budoval image popkulturní ikony a pomalu ale jistě se stával nesmrtelným. Stihl to, ještě než zemřel a dnes se před jeho portrétem stále podlamují kolena (nejen) mladých žen.

FOTO: James Dean a jeho prokleté Porsche – „Little Bastard“

James Dean a jeho prokleté Porsche – „Little Bastard“ - james-dean-wreckJames Dean a jeho prokleté Porsche – „Little Bastard“ - b1 dean sceneJames Dean a jeho prokleté Porsche – „Little Bastard“ - james-dean-spyderJames Dean a jeho prokleté Porsche – „Little Bastard“ - deancar4James Dean a jeho prokleté Porsche – „Little Bastard“ - James-Deans-Little-Bastard
Další fotky
James Dean a jeho prokleté Porsche – „Little Bastard“ - 150917-james-dean-history

Život slavného herce skončil nedlouho po odstartování jeho nezapomenutelné kariéry – poslední zářijový den roku 1955 ve sportovním Porsche při cestě na automobilový závod.

Slibný závodník a okamžitá smrt

Deanova vášeň k rychlým vozidlům a závodění nebyla pouhým chvilkovým rozmarem znuděné filmové hvězdy, ale skutečným celoživotním zájmem. Už jako teenager, ještě dávno předtím než se jeho životní cesta počala plnou rychlostí ubírat směr Hollywood, byly motocykly jeho nejmilejší zálibou – dokonce už tehdy vyhrál pár závodů.

Během natáčení posledního snímku Gigant mu Warner Bros. zakázali závodit, dokud se film nedotočí. Možná věděli proč. Nedočkavý James Dean hned po ukončení natáčení zasedl za volant nového Porsche 550 Spyder, kterému říkal „Little Bastard“ („Malý Bastard“) a vyrazil na víkendové závody z Los Angeles do kalifornského Salinas.

Původně chtěl nechat Porsche dovézt na přívěsu, ale na radu svého automechanika (jeho spolupasažéra) se na poslední chvíli rozhodl cestu v Malém Bastardovi odřídit sám, aby si na auto co nejvíce navykl.

Po cestě se stavili na kávu a koblihy, dostali pokutu za rychlou jízdu a s blížícím se večerem se přibližovali k osudné křižovatce, na které okolo tři čtvrtě na šest zrovna odbočoval třiadvacetiletý student Donald Turnupseed ve svém Fordu Tudor z roku 1950.

Dean zřejmě nečekal, že auto opravdu zahne a vjede do vozovky, nebrzdil a až na poslední chvíli se pokusil auto strhnout na stranu. Nepovedlo se. Srážka byla čelní. Auto se několikrát přetočilo. Z těch tří to fatálně odnesl právě James Dean. Jeho spolucestujícího automechanika Rolfa Wüthericha náraz katapultoval z auta – z nehody vyvázl s pár zlomeninami. Donald Turnupseed měl pouze drobná poranění.

James Dean byl na místě mrtev. Utrpěl vnitřní zranění, měl zlomené obě ruce, rozdrcenou čelist a zlomený vaz. Na jeho pohřbu nebyla kvůli četným zraněním otevřená rakev. Bylo mu pouhých dvacet čtyři let.

Herecké legendy, které mají styl: James Dean

A kdo za nehodu vlastně mohl? Výsledky šetření dospěli k závěru, že nehoda byla neštěstím, za které nebyl nikdo přímo zodpovědný. Dean podle svědků nepřekročil povolenou rychlost úseku a Turnupseed při odbočování neviděl Deanovo šedé Porsche s nízkým profilem až do poslední chvíle.

Oba přeživší účastníci nehody odmítli po zbytek svých životů, v případě Wüthericha krátkého (zemřel při jiné autonehodě), o smutné události mluvit.

Proklatý Bastard a prapodivná předtucha

Deanův život skončil, zato jeho Porsche, nebo aspoň jeho součástky, se postaraly o pár zmařených životů a pomohly stvořit mezi Američany stále živou legendu o proklatém autě.

Z Little Bastarda zbyl jenom vrak, ale nový majitel rozprodal aspoň pár použitelných součástek. Novým majitelům se začaly dít podivné, často smrtící události. Motor byl prý prodán jakémusi doktorovi, který naboural a zemřel při první jízdě. Řidič kamionu převážející další ze součástek sklouzl z cesty. Nepřežil. Během jedné jízdy údajně vzplanuly dvě „přeživší“ pneumatiky z Deanova Porsche a řidič byl zraněn.

Děsivější je ale možná předtucha anglického herce Aleca Guinesse, který se s Deanem setkal týden před smrtelnou autonehodou. Mladičký herec rozpoznal Guinesse v přeplněné restauraci (Guiness nemohl najít volné místo), pozval ho ke svému stolu a nedokázal se nepochlubit svým novým autem.

Historie obleků: Dokonalý James Dean v trojdílných oblecích i Presleyho sako přes polo tričko

Guinesse při pohledu na Porsche z ničeho nic přepadla hrůzná představa o jakémsi blížícím se neštěstí a prosil Deana aby zbrusu nové auto nikdy neřídil, jinak bude do týdne mrtev. James Dean varování zlehka přešel a přesně o týden později už ležel na pitevním stole.

 

Tomáš Ospalý

Bonnie a Clyde: milenci na život a na smrt. Těla mladých gangsterů rozstříleli policisté bez váhání stovkou kulek

Komentáře