Black Tie má jasná pravidla. White Tie má jasná pravidla. Creative Black Tie nemá jasná pravidla, ale málokdo ho využije. Smart Casual? Nejenže má velmi zamlžená pravidla, ale je tak subjektivní, že snadno šlápnete vedle.

Jakmile vás někdo pozve na akci, kde je dress code Smart Casual, nemůžete jít jen v džínách a tričku nebo teplákách. Casual sice znamená v překladu neformální ale podstatné je to smart. Musíte na to chytře.

Pojem Smart-Casual sice oficiálně vzniká někdy v osmdesátých letech, ale používal se celé minulé století. Úplně poprvé byl otištěn v roce 1924 v novinách v Iowě. V jejich kontextu byl ale u nošení dámských šatů bez rukávů (což není pro vás pokyn, že ty jsou ok).

Každopádně, evidentně můžeme říct, že tento dresscode má blízko k business casual. Jsou sice jiné, protože jeden je pro práci a ten druhý pro zábavu, ale stejně vychází z podobného základu. Nabízí spoustu možností a relativvní volnost. Což jen podpoří teorii, že tento dress code vynalezli majitelé luxusních restaurací a pořadatelé akcí, aby i lidi v tričkách nebyli úplně mimo mísu.

Co znamená Smart Casual dnes? V podstatě cokoliv formálnějšího než oblečení do fitka, ale méně formálního než oblek. Úplně nejzákladnější outfit by tak byl neformální blazer, bílá košile, minimalistické tmavě modré džíny (rozuměj, žádné díry a odřená kolena) a hnědé mokasíny.

Pečlivost nahradí stylistu

Být smart neznamená jen chytrost ale taky to, že víte, co děláte. Dokonale čisté a vyleštěné boty, oblečení vyžehlené a úsměv na tváři jsou více, než stylistou připravený outfit bez duše.

Džíny, poprvé nošené bílé tenisky a bílý svetr, který nikdy nebyl  poskládaný může vypadat sofistikovaněji, než pomačkaný a zaprášený oblek. Ta kombinace sice nebude vhodná vždy, ale zdůrazňuje, že Smart Casual je spíše o nastavení mysli a energii, než o outfitu.

Zvolte si temnou stranu

Tmavé oblečení působí vždy formálněji. Když obleknéte zelený bomber, světlé džíny a bílé triko jste casual, ale když stejný bomber obléknete černý a džíny tmavě modré, jste někde jinde.

Správná látka, správné sako

Představte si ten nejformálnější kus pánského šatníku a pravděpodobně vidíte smoking nebo černý oblek. Bude z dokonale hladké, až lesklé látky. Struktura látky ovlivňuje vzhled stejně, jako barva. Zvolte trochu hrubší, zajímavější látku a budete mít jistotu, že nebudete příliš formální. Dokonce i sako z teplákoviny nebo v netradičním střihu může být ve správnou chvíli v pořádku.

Co se oděvu pod sako týče, polem nebo tričkem nic nezkazíte, ale raději se vyhněte formální košili. I když bude jen sněhově bílá. Raději sáhněte třeba po košili bez límečku. Na opačné straně – u bot – si raději obujte martnesky nebo Converse, než vyhlazené oxfordky. Sporotvní boty vždy v klasických designech a jestliže si opravdu nevíte rady, obujte semišové mokasíny.

Pro a proti Smart-Casual

Proti: Odhalené ruce

Tričko s krátkým rukávem a šortky jsou velmi neformální a casual, ale před tím, než půjdete na event takto, ujistěte se, že je to bezpečné.

Pro: Zahoďte kravatu

Pokud jste za hranicemi práce a dresscode je smart casual, nic vás do kravaty nemůže nutit. Nehledě na to, že polo či rolák automaticky říká, že jste kravatu nezapomněl.

Avšak: Pokud si nejste jist, jdete na event s nejasným dresscode nebo třeba na pracovní pohovor do nepříliš formální společnosti, mít kravatu v aktovce nebo i pečlivě poskládanou v kapse saka vám nic neudělá. A obléknout ji je minuta.

Pro: Raději kabát než kašmír pod sako.

Smart-casual akce mohou být uvnitř. A nemusí být úplně vhodné si svléknout sako. Správně ušitý a padnoucí kabát udělá správný efekt na začátku a pak jej můžete svléknout. Naproti tomu kašmírový svetr pod sakem už není tak snadný.

Proti: „Mám na to peníze“ nebo „jsem vtipný“.

Jakmile někdo musí dokazovat, že je vtipný, nápisem na tričku, není vtipný. Jakmile někdo musí ukazovat přehnaná loga a značky na tričku, to už vtipný je, ale ne tím správným způsobem.

Pro: Udržte to pohromadě

Jak už bylo zmíněno výše, silueta určuje formálnost. Sice nemusíte být v precizně padnoucím obleku, ale taky nemůžete jít v oversize mikině a dad jeans. (Pokud nevíte, co jsou dad jeans, dejte do Google „Obama jeans“.)

Pro: Ohrnujte

Smart Casual není jen o tom co, ale i o tom jak něco nosíte. Vyhrnuté rukávy košile, když nemáte sako nebo lehce ohrnutý lem chinos dělají skvělý efekt.

 

Komentáře