Nová nejvyšší dřevěná budova světa nese název Mjøsa Tower, čítá 18 pater a měří 85,4 metrů. Postavena byla v norském městě Brumunddal a poskytuje prostor hotelovému zařízení a také několika kancelářím. Ke slavnostnímu otevření došlo letos v březnu.

Se svými skoro 86 metry se stala Mjøsa Tower nejvyšší dřevěnou budovou světa. Hned za ní se v těsném závěsu nachází rakouská HoHo Wien měřící 84 metrů, třetí příčku pak zaujímá Peri-Săpânţa Monastery v Rumunsku se 75 metry. Na to, jak probíhala výstavba Mjøsa Tower, a jak unikátní projekt dnes vypadá, se podívejte v naší galerii.

FOTO: Mjøsa Tower se stala nejvyšší dřevěnou budovou světa. Je šetrná k přírodě a požáru dokáže odolávat až 90 minut

Mjøsa Tower se stala nejvyšší dřevěnou budovou světa. Je šetrná k přírodě a požáru dokáže odolávat až 90 minut - mjosa-tower-5-889×667Mjøsa Tower se stala nejvyšší dřevěnou budovou světa. Je šetrná k přírodě a požáru dokáže odolávat až 90 minut - mjosa-tower-3-889×592Mjøsa Tower se stala nejvyšší dřevěnou budovou světa. Je šetrná k přírodě a požáru dokáže odolávat až 90 minut - mjosa-tower-2-889×592Mjøsa Tower se stala nejvyšší dřevěnou budovou světa. Je šetrná k přírodě a požáru dokáže odolávat až 90 minut - mjosa-tower-1-889×593Mjøsa Tower se stala nejvyšší dřevěnou budovou světa. Je šetrná k přírodě a požáru dokáže odolávat až 90 minut - mjosa-tower-4-889×595
Další fotky
Mjøsa Tower se stala nejvyšší dřevěnou budovou světa. Je šetrná k přírodě a požáru dokáže odolávat až 90 minut - 20f30245_77fb_4fa8_b41c_cbfad449538d_57c79bba-8129-4f5e-bcdd-c5e58af97425Mjøsa Tower se stala nejvyšší dřevěnou budovou světa. Je šetrná k přírodě a požáru dokáže odolávat až 90 minut - mjosa2Mjøsa Tower se stala nejvyšší dřevěnou budovou světa. Je šetrná k přírodě a požáru dokáže odolávat až 90 minut - HoHo-Wien-Seeparkquartier-am-Abend-(c)-Schreinerkastler-und-cetus-Baudevelopment-GmbH_2017_kleinMjøsa Tower se stala nejvyšší dřevěnou budovou světa. Je šetrná k přírodě a požáru dokáže odolávat až 90 minut - sapanta-peri-monastery

Projekt Mjøsa Tower má na svědomí architektonická společnost Voll Arkitekter. Ta si dala za úkol světu ukázat, že stavbu velkých budov je možné zrealizovat i tak, aby byla co nejšetrnější k životnímu prostředí a bylo použito co nejméně potenciálně škodlivého materiálu. Zatímco kostra i fasáda budovy byly vyrobeny ze dřeva, v horních patrech bylo zapotřebí použít určité množství betonu. To z důvodu prevence proti naklánění budovy, ke kterému by za použití pouze dřevěného materiálu pravděpobně velmi brzy došlo. Každé podlaží budovy je navíc navrženo tak, aby dokázalo odolávat případnému požáru po dobu zhruba 90 minut. Společnost Voll Arkitekter tak doufá, že se jejich dílo stane inspirací pro výstavbu mnoha dalších vysoce ekologických budov.

Michal Švehla

Letos se na Maledivách otevře první podmořská hotelová vila. Nakoukněte do luxusní rezidence pod hladinou oceánu

Komentáře