To nejlepší z dřevěných staveb postavených na území České republiky a Slovenska, aktuální trendy i vystoupení známého německého architekta Felixe Waechtera a proslulého britského stavitele Philippa Zumbrunnena chystá letošní pražský salon Salon dřevostaveb.

Salon dřevostaveb 2020 přinese setkání lídrů z oboru moderních dřevěných staveb, kteří se zaměří na témata dřevostavby pro podnikání a veřejný sektor i bydlení. Pod jednou střechou se odehraje setkání dodavatelů a stavitelů, výstava architektury i přednášky, které představí současné technologie, trendy a nejvýraznější aktuální dřevěné stavby, které vznikly v Čechách a na Slovensku. Akce proběhne 13. a 14. března v holešovickém VNITROBLOCKu, o den dříve ji zahájí přednáška v CAMPu. Na téma dřevostaveb pro veřejné účely zde promluví známý německý architekt Felix Waechter. Hlavní hvězdou ve VNITROBLOCKu pak bude britský stavitel vícepodlažních dřevostaveb Philipp Zumbrunnen.

FOTO: Salon dřevostaveb ukáže trendy a výběr toho nejlepšího

Salon dřevostaveb ukáže trendy a výběr toho nejlepšího - Atelier Haumer_kancelář lesní školky_VídeňSalon dřevostaveb ukáže trendy a výběr toho nejlepšího - Office110 architekti_Loděnice_Karloveské rameno_2Salon dřevostaveb ukáže trendy a výběr toho nejlepšího - Prodesi Domesi_školka_VšetatySalon dřevostaveb ukáže trendy a výběr toho nejlepšího - Atelier Josep_58 SekundenSalon dřevostaveb ukáže trendy a výběr toho nejlepšího - Atelier Josep_58 Sekunden_2
Další fotky
Salon dřevostaveb ukáže trendy a výběr toho nejlepšího - Waechter + Waechter_BonnSalon dřevostaveb ukáže trendy a výběr toho nejlepšího - Salon dřevostaveb 2019_5Salon dřevostaveb ukáže trendy a výběr toho nejlepšího - Salon dřevostaveb 2019Salon dřevostaveb ukáže trendy a výběr toho nejlepšího - Jan Tyrpekl_Útulna_2

„Návštěvníci se během dvou dnů na jednom místě dozvědí vše o moderní dřevěné architektuře. Získají možnost se seznámit s lídry oboru a prohlédnout si ty nejvydařenější české a slovenské dřevostavby,“ vysvětluje architekt Pavel Horák, ředitel Salonu dřevostaveb, který jej založil v roce 2005.

Salon ukáže, že moderní dřevěná architektura se neomezuje jen na rodinné domy, ale má své místo i mezi veřejnými a komerčními budovami, včetně těch vícepodlažních. „Zatímco v jiných evropských zemích už je běžné pro veřejné budovy využívat dřevo a vytvářet tak příjemné prostředí pro jejich uživatele i zaměstnance, v Česku a na Slovensku jde zatím o výjimečné případy,“ dodává Pavel Horák. Do výběru výstavy se mimo jiné dostala i dostavba mateřské školky ve Všetatech-Přívorech od studia Prodesi/Domesi nebo trojpodlažní loděnice, kterou v Bratislavě postavilo studio OFFICE110. Dřevostavby pro bydlení představí liberecké studio MJÖLK ARCHITEKTI anebo slovenští architekti TOITO. Výstava ukáže na velkoformátových fotografiích 38 zásadních staveb z Česka a Slovenska.

Jan Tyrpekl, útulna.

Od začátku svého působení Salon zdůrazňuje udržitelnost dřevěné architektury a odpovídá na otázky, jak stavět šetrně k životnímu prostředí. Lidé dnes stojí před velkou výzvou – jak snížit produkci CO2, která z velké části vzniká při stavitelství. Možným řešením jsou právě stavby ze dřeva. „Každý, kdo uvažuje o nové stavbě, si může přijít na Salon pro informace o výhodách, proč stavět právě ze dřeva. Najde zde inspiraci, zjistí technologické možnosti a získá kontakty na fundované odborníky,“ vysvětluje architekta Ľubica Fábri, ředitelka Salonu dřevostaveb na Slovensku a programová ředitelka českého Salonu.

Akci doprovází užitečné workshopy pro každého, kdo si chce vyzkoušet reálnou práci se dřevem a křest Ročenky dřevostaveb 2020, která dokumentuje všechny stavby představené na letošním Salonu. Letošní jubilejní vydání je navíc doplněné o texty shrnující vývoj moderní dřevěné architektury v okolních evropských zemích.

Originální přístavba ve tvaru hrušky doplnila funkcionalistickou vilu v Pyšelích. Experimentů se nebojíme, říkají David Architekti

Komentáře