Nad topením pevnými palivy v domácnostech se smráká. Domácí krby a kamna zažívají boom. Zdá se vám, že jsou tyhle dvě věty v příkrém rozporu? Tak to se vám opravdu asi jen zdá – protože i když jedna logicky popírá druhou, obě jsou v současné době pravdivé. Sice na jednu stranu v politice stále hlasitěji rezonují nejrůznější „pirátské“ myšlenky typu zákaz spalování uhlí v rodinných domech, ale na druhou stranu si Češi převážně z „designových“ důvodů poslední dobou rádi pořizují doplňkové zdroje tepla k přitápění a příjemné atmosféře. A tento trend teď umocnila i kůrovcová kalamita. Jak vysvětluje v následujícím rozhovoru Petr Cankař, odborník na výrobu kotlů ze společnosti ATMOS, pořízení alternativního vytápění by pro nás mělo být důležité i z jiných důvodů – ekonomických a hlavně bezpečnostních.

Letošní topná sezóna byla oproti minulým zimám poměrně dlouhá. Co podle vás ukázala uživatelům v souvislosti se způsobem vytápění jejich objektů a situací v Evropě?

Dlouhá zima vždy logicky znamená vyšší spotřebu paliva, a tedy vyšší náklady na vytápění. V takovém případě každý, kdo chce ušetřit, hledá alternativní zdroje  k zemnímu plynu nebo elektřině (tepelnému čerpadlu). Dlouhá topná sezóna také ukázala, že se člověk nemá spoléhat pouze na jeden zdroj tepla. Připomeňme si nedostatek elektrické energie v Evropě a např. vyhlašované „zákazy luxování“ ve Švédsku. Nutné je také dodat, že při silnějších mrazech nedokáží některá zařízení naše domovy plnohodnotně vytopit. Z toho tedy vyplývá, že by každý uživatel měl mít v záloze alternativní zdroj vytápění.

Až nadobro vychladnou radiátory z ústředního vytápění (což je kvůli stále rychleji rostoucím cenám emisních povolenek realistický scénář již v blízké budoucnosti), ještě rádi si pak doma zatopíme lokálně, po staru – nebo spíše po novu – třeba v klasických kamnech.

Až nadobro vychladnou radiátory z ústředního vytápění (což je kvůli stále rychleji rostoucím cenám emisních povolenek realistický scénář již v blízké budoucnosti), ještě rádi si pak doma zatopíme lokálně, po staru – nebo spíše po novu – třeba v klasických kamnech.

Právě v poslední době vidíme velkou renesanci kotlů na dřevo. Co tento trend posouvá stále více do popředí zájmu ?

V západní Evropě tento trend můžeme pozorovat už dlouhou dobu. Obnovitelné zdroje mají prostě zelenou. U nás obliba kotlů na dřevo také již několik let roste a přispívá k tomu i kůrovcová kalamita. Proč se zbavovat dřeva pod cenou, když s ním mohu dalších 10 až 15 let topit. Stačí jen najít místo, kde ho uskladnit. Měkkého palivového dřeva je dostatek a jeho cena klesla v průměru na polovinu. Nezřídka jsou ceny ještě výrazně nižší. Dokonce se našly případy, kdy lidé nabízeli dřevo pouze za odvoz, jen aby dostali kůrovcové dřevo z lesa.

Když jsme u cen, jak vlastně dřevo a pelety cenově vycházejí ve srovnání s ostatními palivy?

Dřevo vychází suverénně nejlevněji. Následuje hnědé uhlí, dřevěné pelety a zemní plyn. Co se týče hnědého uhlí, je potřeba dodat, že vzhledem k restrikcím není jasné, do kdy bude ještě k dispozici. Předpokládám, že až dojde k ukončení výroby elektrické energie ze zmíněného paliva, nebude už hnědé uhlí dostupné ani pro běžné domácnosti. Proto sázka na dřevo a především na dřevěné pelety je vhodná nejenom finančně.

Komín s kvalitní keramickou vložkouje nejlepší volbou pro připojení ke krbům, kamnům či kotlům na tuhá paliva a biomasu, tedy i dřevo

Komín s kvalitní keramickou vložkouje nejlepší volbou pro připojení ke krbům, kamnům či kotlům na tuhá paliva a biomasu, tedy i dřevo

Jaký máte názor na tzv. pojistný komín? V současné době zaznívají hlasy, že by bylo dobré, kdyby byl povinný pro nově vznikající domy.

Nemyslím si, že je dnes příznivé společenské klima k tomu, aby byla nařízena povinná instalace takovýchto komínů v nových budovách. Přesto bych ale každému doporučil, aby to udělal dobrovolně. Alternativní zdroj tepla například v podobě krbové vložky či krbových kamen se určitě dříve či později bude hodit. Nikdo se totiž dnes nemůže spolehnout na to, že někdy v budoucnu nenastane nějaký závažnější problém s dodávkami zemního plynu či elektřiny. Naopak se domnívám, že místo povinnosti mít komín by byla vhodnější nějaká pozitivní motivace. Ta by mohla spočívat v určitém finančním zvýhodnění. Příkladem by mohla být nižší daň z nemovitosti pro majitele domu s komínem.

Jaký trend obecně ve vytápění budeme podle vás moci u nás spatřovat v následujících letech?

Trendem v následujících letech bude právě kombinování různých zdrojů energie a tepla. Čím dál více lidí se nebude chtít spoléhat pouze na jeden zdroj, a proto si budou pořizovat další alternativní či záložní. K tepelným čerpadlům tak budou častěji přibývat kotle na dřevo nebo kotle na pelety. K plynovým kotlům uživatelé budou přidávat třeba kotle na dřevo nebo krbová kamna. Tento trend považuji za velmi pozitivní, protože větší využívání dřeva a dřevěných pelet povede k větší energetické nezávislosti České republiky a tím i k vyšší energetické bezpečnosti domácností.

Jiří Vrátný

Komentáře