Dánská architektka Dorte Mandrup představila první vizuální zpracování nové vyhlídky určené ke sledování velryb na severním pobřeží Norska. Jedinečné zařízení ponese jméno The Whale a svým designem připomíná masivní skalní výběžek, který vyrůstá přímo ze zemského povrchu.

Projekt by měl ve velice blízké době vzniknout na severním pobřeží Norska, poblíž města Andenes. Zařízení bylo navrženo tak, aby co nejvíce splynulo s okolní krajinou a nenarušovalo tak nádhernou okolní přírodu. Na to, jak by nová vyhlídka měla vypadat, se podívejte v naší galerii.

FOTO: Prohlédněte si strhující vizuální návrhy The Whale, jedinečného zařízení pro pozorování velryb

Prohlédněte si strhující vizuální návrhy The Whale, jedinečného zařízení pro pozorování velryb - the-whale-dorte-mandrup-architecture-public-leisure-cultural-norway_dezeen_2364_hero-1704×959Prohlédněte si strhující vizuální návrhy The Whale, jedinečného zařízení pro pozorování velryb - the-whale-dorte-mandrup-architecture-public-leisure-cultural-norway_dezeen_2364_col_6-1704×887Prohlédněte si strhující vizuální návrhy The Whale, jedinečného zařízení pro pozorování velryb - the-whale-dorte-mandrup-architecture-public-leisure-cultural-norway_dezeen_2364_col_1-1704×1471Prohlédněte si strhující vizuální návrhy The Whale, jedinečného zařízení pro pozorování velryb - the-whale-dorte-mandrup-architecture-public-leisure-cultural-norway_dezeen_2364_col_3-1704×1760Prohlédněte si strhující vizuální návrhy The Whale, jedinečného zařízení pro pozorování velryb - the-whale-dorte-mandrup-architecture-public-leisure-cultural-norway_dezeen_2364_col_2-1704×1596

„Nejen, že nyní máme možnost postavit unikátní budovu v tak pozoruhodné krajině, ale také se chceme aktivně podílet na zvyšování povědomí o životě velryb a zachování mořského života celkově,“ zněla slova dánské architektky. „Tato příležitost s sebou nese obrovskou zodpovědnost, což je pro mě i můj tým nesmírně motivující a inspirující.“

Z obrovské, zakřivené střechy objektu se návštěvníkům naskytne strhující panoramatický výhled přímo na Norské moře a velryby, které se v něm v hojných počtech pohybují. Střecha bude pokryta kameny a porostlá mechem, aby co nejvíce zapadla do svého okolí. Velryby bude možné pozorovat i přímo zevnitř budovy, a to skrze skla, která se mají táhnout od podlahy až ke stropu.

V prostorech celého objektu budou také k vidění nejrůznější předměty a artefakty spjaté s velrybami. Ty mají návštěvníky motivovat k většímu zájmu o tyto podivuhodné mořské tvory. Očekává se, že k otevření The Whale dojde pravděpodobně v průběhu roku 2022.

Michal Švehla

Komentáře