Jménem kapitána letu a jeho posádky vás vítáme na palubě aerolinek značky Muži v Česku. Náš let světem travel suits potrvá zhruba 4 minuty a budeme se pohybovat v jemnosti příze o zákrutové míře 120. Během letu vám poradíme, jak si vybrat ten správný oblek na cesty a jak s ním uspět v každém časovém pásmu. Prosíme, věnujte zvýšenou pozornost následujícím instrukcím palubního personálu.

Cestování je dost stresující samo o sobě. Zvlášť pokud letíte za prací, tak kromě zásadních nezbytností jako je nabíječka na mobil, pleťové tonikum nebo spodní prádlo nechcete zapomenout podklady k prezentacím, kondomy a dostatek košil. A kvalitní oblek.

Přímo oblek s označením travel suit se už teď docela běžně objevuje v kolekcích předních značek jako Paul Smith nebo Ermenegildo Zegna. Takový oblek je vyroben z minimálně mačkavého a dobře schnoucího materiálu. Mívá sportovnější, tedy kratší a slim střih (to abyste stíhali ty poslední výzvy k bráně na druhé konci letištní haly) a také větší množství kapes v saku (na sluchátka, na cestovní pas, na stovku na kávu).

Kvalitu a lehkost oblekových tkanin určuje zejména jemnost příze, která se označuje v rozmezí od 100’s do 250’s. Čím je číslo vyšší, tím je vlákno tenčí a látka jemnější, kvalitnější a na pohled luxusnější. Na cestování se ale doporučuje volit oblek z látky s označením 110 až 140, ideálně 120. Vůbec neuškodí, pokud látka v sobě bude mít nějaké to procento elastanu, který ji zase o něco odlehčí, ale hlavně ji dělá pružnější. Čemu se vyhněte obloukem, jsou látky v kterých je hedvábí. Ano, vypadají krásně, ale jejich mačkavost se ušlechtilým materiálem prudce zvedá.

Cestování je zatěžkávací zkouška nejen pro vás, ale i pro samotný oblek. S dobrou organizací se to však dá s klidem zvládnout. Pokud to situace nevyžaduje, a okamžitě po přistání na letišti v Osace vás vyzvedává auto, které vás veze jednání dozorčí rady, klidně si do letadla vezměte oblíbené džíny, tričko a tenisky.

Pokud na cestu s sebou berete jen jeden oblek, ale čeká vás více schůzek a společenských akcí, volte temně modrý. Můžete ho vzít jak na dopolední poradu, oběd i večerní koktejl. Pokud budete na štíru z váhovým limitem, opět jedny boty. Černé. Kde se naopak povoluje popustit uzdu jsou doplňky. S pomocí kravat, kapesníčků a zásoby košil můžete vykouzlit více kombinací.

Triky ostřílených cestovatelů

Vak

Pokud to způsob cestování umožňuje, uložte oblek do vaku na oblečení. Dle možností jej následně položte nebo pověste. Je to pro oblek největší komfort, který mu můžete dopřát.

Do kufru

Oblek to s klidem zvládne i v klasickém cestovním kufru. Základem je ale skládání. Kalhoty srovnejte, chyťte je za lemy, v polovině přeložte a pak znovu. Vznikne vám tak téměř čtvercový balíček. Poskládat sako vyžaduje trochu zručnosti. Vložte ruce do ramen saka, převraťte jej podšívkou ven tak, že jeho ramena vzájemně vsadíte do sebe. Pomůže to jejich tvarování. Na takto přeložené sako položte balíček z kalhot a sako přeložte. Kalhoty znovu minimalizují následné sklady na saku. Neexistuje jediný a správný návod, jak oblek skládat, zkusit můžete i ten, který vidíte na animaci níže. Vždy ale myslete na to, aby sklady respektovaly švy saka a puky kalhot. Skládání nikdy nepodceňujte. A to ani u obyčejných triček. Nejen že se vám pak budou lépe žehlit, ale také ušetříte místo.

 

Prokládejte

Pokud vám na obleku skutečně záleží a chcete mu dopřát pohodlí, proložte jednotlivé sklady hedvábným papírem nebo tenkým molitanem.

 

Zázrak jménem napařovák

Nemíníme podceňovat žehlící umění nikoho z vás, ale vyžehlit oblek, košili, či cokoliv, co má řadu záhybů a švů není legrace. Toto umění ovládá jen pár vyvolených krejčích a švadlen. I v případě toho nejlevnějšího obleku je dobré investovat do napařovače, téže steameru. Tenhle zázrak pořídíte od pětistovky a budete ho milovat. Ve většině hotelů vám však oblečení ochotně přežehlí. Ano, jak jinak – steamerem.

 

Napařovák pro chudé či zapomnětlivé

Co je napařovák? Jen zdroj horké páry. A kdo by neznal trik s koupelnou? Po příjezdu do hotelu v koupelně pustíte naplno horkou vodu, počkáte až v koupelně bude jako v arboretu a necháte oblek dvacet minut v téhle improvizované sauně. Látka tak získá znovu svůj původní tvar. A další krizovka – slyšeli jste už o rychlovarné konvici? A jsme tam.

 

Sundej sako

Obleku cestování zpříjemněte a moc ho netrapte. Při každé možné příležitosti si sundejte sako. Kalhoty ne.

 

Oblek je investice. Tedy pokud jste si nekoupili nějakou hrůzu ze Zary či Bandi. Tak se tak k němu chovejte. Až budete oblek ledabyle cpát do kufru, představte si, že mačkáte tisícovky. Není to jak strkat bankovky striptérkám ve Zlatém stromě. Tyhle prachy jsou vaše. A nikdo vám je nevrátí.

Jiří Hofbauer

15 zásad stylového oblékání, které nesmíte nikdy porušit

Komentáře