Nebojte se, tohle není návod, jak pohřbít vaši originalitu. Váš styl je vyjádřením vaší osobnosti a fantazii se meze nekladou. Existuje ale několik zásad, přes které nejede vlak. Podívejte se na 15 základních pravidel oblékání, díky kterým se ve společnosti už nikdy neztrapníte. 

1. Vždy se oblékněte podle dresscodu na pozvánce

Není nic horšího, než přijít na akci nevhodně oblečen. Pokud je na pozvánce black tie, není jiná možnost než smoking a motýlek. Pro formal dress vám bude bohatě stačit tmavý oblek s bílou košilí. V případě, že na pozvánce stojí casual, není potřeba si zbytečně lámat hlavu a můžete přijít v tom, co běžně nosíte.

 

2. Nešetřete na botách

Autíčkáři vám řeknu, že kola dělají auto, my říkáme, že boty dělají člověka. Věřte, že ať jste v jakékoliv společnosti, všichni se vám kouknou na boty. A hlavně ženy! Čistá a kvalitní obuv by měla být naprostým základem jakéhokoliv outfitu. Kromě toho všichni určitě víte, jaké to je chodit v levných a nepohodlných botách. Ať se jedná o sneakers nebo boty do společnosti, vždy myslete na to, že dražší a kvalitnější se nakonec stejně vyplatí víc.

 

3. Nemíchejte vzory

Vzory jsou skvělé, ale všeho dobrého pomálu. Účelné nošení vzájemně neladících vzorů, tzv. power clashing, byl jeden z módních stylů minulosti a v současné módě už nemá co dělat.

 

4. Sako vs. knoflíky

I když se to zdá jednoduché, ne každý si se zapínáním saka ví rady.

Saka s jedním knoflíkem. Jsou poměrně neobvyklá, ale pravidlo je jednoduché, rozepnout pouze, když sedíte.

Saka s dvěma knoflíky jsou naprosto nejrozšířenější a nejčastěji se také zapínají špatně. Spodní knoflík zůstává vždy rozepnutý a zapíná se jen horní.

Saka se třemi knoflíky. Někdy se zapíná horní, vždy prostřední a nikdy spodní.

Dvouřadá saka. Opět platí zapnout všechny knoflíky až na spodní. Někteří muži včetně členů britské královské rodiny zapínají všechny knoflíky, což je v pořádku pokud vám sedí velikost. Dvouřadá saka nechte při sezení zapnutá.

 

5. Nenoste sako a kraťasy

Pokud zrovna nezakládáte ACDC revival…

 

6. Nenoste pouze vestu

Pokud nejste pirát z Karibiku, rocker z osmdesátých let nebo falešný vrchní, jediný způsob jak nosit vestu, je coby součást třířadého obleku. Stejně tak nikdy nenoste kravatu bez saka.

 

7. Buďto kšandy, nebo opasek

Obojí slouží k tomu, aby vám nepadaly kalhoty. Není potřeba to kombinovat. Kšandami s opaskem se sice dvojnásobně pojistíte proti jakékoliv případné nehodě, ale dobře to vypadat nebude a ještě si poničíte kalhoty.

 

8. K obleku nepatří tenisky

I když tuhle kombinaci občas vidíme u celebrit nebo na stránkách módních časopisů, raději to nezkoušejte. Je opravdu těžké vychytat to tak, aby váš celkový outfit nevypadal trapně, a proto se raději držte osvědčeného pravidla nemíchat sportovní kousky s formálními.

 

9. Když se oblékáte formálně, slaďte si boty a opasek

Tohle pravidlo je sice už trošku zastaralé, ale pokud vyrazíte na formální akci, stále platí, že perfektně sladěná barva kůže bot a opasku prostě vypadá skvěle.

 

10. Špatná délka kravaty

Kravata má končit na sponě pásku. Nic víc, nic míň. Naučte vázat kravatu před zrcadlem tak, abyste si zapamatovali, jak dlouhé mají být konce, aby vám vyšla požadovaná délka.

 

11. K saku patří taška nebo kufřík

Batohy už se dávno nenosí jen do školy. V posledních letech jsou stále populárnější a své vlastní modely vydávají i ty nejluxusnější světové značky. K saku si, ale jakýkoliv batoh odpusťte, ať stál sebevíc. Nejen, že je to dost horrorová kombinace, ale popruhy batohu vám sako můžou poničit.

 

12. Boty se čtvercovou špičkou? Nikdy!

Klasický nešvar plesové sezóny v ČR. Pokud je máte, zbavte se jich!

 

13. Vylaďte si barvy podle aktuálního počasí

Když je venku krásně a svítí sluníčko, nebojte se divočejších barevných kombinací; do deštivého dne se naopak hodí kombinace černé a šedé. Zkuste do svého šatníku zařadit i neutrální barvy jako olivovou nebo námořnickou modř, které se hodí pro každou situaci.

 

14. Dva knoflíky a dost

Možná by vás lákalo zúročit všechnu tu těžko dřinu na bench-pressu a ukázat svůj vypracovaný hrudník celému světu, ale prosím nedělejte to. Všechno, co je přes dva knoflíky, nechte milovníkům z latinskoamerických telenovel.

 

15. Kupte si to nejkvalitnější, co si můžete dovolit

Chápejte své oblečení jako investici. Je lepší si koupit něco kvalitního, co vydrží deset let, než deset levných kousků, které vydrží rok. Investicí například do kvalitního obleku jistě zvýšíte své šance na úspěch na pohovorech, prezentacích i obchodních jednáních. Nemusí jít o na míru šité modely luxusních značek, ale přizpůsobte cenu a styl svému společenskému postavení a situacím, kde budete dané oblečení nejčastěji nosit.

Jak nosit polo triko a nebýt trapný se dozvíte zde.

 

Komentáře