Značka opalovacích přípravků Piz Buin se zrodila po výstupu na stejnojmennou horu v pohoří Silvretta. Od té doby už přes sedmdesát let chrání před sluncem v horách, u moře, ve městě… zkrátka všude tam, kde svítí slunce.

V roce 1938 student chemie a vášnivý horolezec Franz Greiter vystoupil na vrchol Piz Buin (3312 m n. m.) v pohoří Silvretta. V této nadmořské výšce má sluneční záření značnou intenzitu, kterou ještě zvyšuje odraz od všudypřítomného sněhu – sníh odráží UV záření až pětkrát víc než písek. Franz Greiter se při výstupu nepříjemně spálil, což jej vedlo k myšlence vytvořit proti UV záření účinnou ochranu. V roce 1946 společně s manželkou Margou, která byla profesionální kosmetička, vyvinul první ochranný prostředek proti slunečnímu záření – Piz Buin, neboli „ledovcový krém“. Přípravky této značky od té doby chrání a zároveň zajišťují luxusní péči o pleť.

Výstup na Piz Buin, nejvyšší horu Vorarlberska ležící na hranici se švýcarským kantonem Graubünden, si teď v létě můžete užít i vy (pochopitelně namazaní stejnojmenným krémem). Vychází se z parkoviště u přehradní nádrže Silvretta-Stausee, pokračujete přes horskou chatu Wiesbadener Hütte a pak po ledovci Ochsentaler Gletscher do sedla Buinlücke. Odtud prudkým skalnatým severozápadním hřebenem na vrchol. Výstup vyžaduje jištění na ledovci, na hřebenu jistou chůzi s cepínem a v některých úsecích i raději jištění lanem. Výstup od parkoviště k chatě trvá kolem 2,5 hodiny, na vrchol pak další až 4 hodiny, celý sestup zvládnete za 5 hodin. Cestu lze rozdělit do dvou dnů s přespáním na chatě.

Vývoj ochranných prostředků Piz Buin pokračoval a pokračuje dodnes. V roce 1962 se poprvé představil pojem „sluneční ochranný faktor“, známý po zkratkou SPF. V roce 1975 se objevil první voděodolný prostředek na opalování, v roce 1993 pak technologie, která neutralizuje volné radikály. Nyní existuje dokonce přípravek chránící citlivou pleť, která má sklony k alergii na slunce. Poznáte jej podle označení Piz Buin Allergy.

FOTO: Piz Buin přípravky na opalování

Piz Buin přípravky na opalování - piz-buinPiz Buin přípravky na opalování - franz-greiter-historyPiz Buin přípravky na opalování - 200ml_allergy_30spf-thPiz Buin přípravky na opalování - 200ml_allergy_spray_15spf-thPiz Buin přípravky na opalování - 35404
Další fotky
Piz Buin přípravky na opalování - IN SUN FACE carton 40ml_F+UK

Mléko Piz Buin Allergy je určené pro pleť citlivou na sluneční záření. Rychle se vstřebává a poskytuje dlouhotrvající hydrataci. Obsahuje Calmanelle (protein získávaný z mandlí), který předchází vzniku sluneční alergie a má výrazný zklidňující účinek. Neobsahuje barviva a látky vyvolávající alergie. Mléko je odolné proti potu a vodě. Přípravek je dostupný i ve formě spreje a krému.

Do hor, do Alp i jinam, je vhodná řada Piz Buin Mountain. Pamatujte, že každých 1000 výškových metrů se intenzita slunečního záření zvyšuje až o 12 %. V horském prostředí se navíc pokožka snadno dehydruje. Přípravky Piz Buin Mountain (krém i balzám na rty, případně jako combi stick v jednom balení) chrání i hydratují. Jsou navíc odolné vůči vodě a potu.

Pro ochranu za horkých dnů slouží pěna na opalování Piz Buin Protect & Cool. Osvěžující pěna na opalování poskytuje pokročilou UVA/UVB ochranu ve formě smyslně lehké a chladivé pěny, která se snadno vstřebává. Přitom máte pocit, jako byste žádný opalovací krém na pokožce neměli – nic mastného, nic lepkavého, jen osvěžení a ochranné účinky.

Sprej Piz Buin Instant Glow se rychle vstřebává, nelepí a hydratuje pokožku. Díky inovativní technologii jej lze aplikovat i tehdy, když je dnem vzhůru. Obsahuje částečky, které odrážejí světlo, a i vybledlou pleť rozzáří. Je odolný proti potu a vodě a neobsahuje samoopalovací složky. Hodí se k opalování po zimní sezoně.

Olej Piz Buin Tan & Protect urychluje opálení a pomáhá rychle získat zdravou a krásnou barvu. Běžné oleje mohou dodat fantastickou barvu, ale nulovou ochranu, zatímco běžné krémy na opalování s vysokým SPF mohou prodloužit dobu potřebnou k opálení. Díky obsahu melitanu, který podporuje přirozenou produkci pigmentu, tento olej urychluje přirozený proces opalování až dvojnásobně.

Petr Bílek

Co dělat ve dvaceti, když chcete vypadat dobře i ve čtyřiceti, se dozvíte zde.

Komentáře