Vypadat dobře, když je vám dvacet, je to nejjednodušší na světě. Kocovinu si tělo vyřeší samo během hodiny, na kruhy pod očima si stačí ráno trochu přispat, nepřiberete ani když se cpete KFC každý den a alkohol nemá viditelné následky na vzhledu. Je to čas zaslíbený.

Nicméně, doba se posouvá a s ní i to, do kdy může člověk vypadat dobře. Každodenní volby ovlivňují váš vzhled a život za dvacet, třicet nebo padesát let. Co je tedy dobré naučit se dělat?

Naučit se pít a jíst zdravě

Kupodivu. Vypít naprosto automaticky tři litry vody, ke všemu jíst zeleninu a odnaučit se jíst cukr není otázka dvou týdnů. Vyžaduje to celé měsíce, ba i roky, než vám to přijde přirozené. Naprostý základ je to, že do sebe nebudete dostávat špatné věci. Zdravé tělo znamená dobrý vzhled.

Znát svou pleť

To nejzásadnější je vědět, co můžete od své kůže čekat a co asi potřebuje. Pokud si nejste jistý, jestli jste na suché, kombinované nebo mastné straně, jestli můžete čekat nějaká poškození a tak podobně, je dobré navštívit dermatologa. Ne žádného plastického chirurga, ale klasického odborníka, který se vám nebude snažit vnutit botox, ale řekne vám, co potřebujete dělat.

Jestliže s pletí žádné problémy nemáte a vypadá tak nějak stále v pořádku, nezapomínejte na pravidelnou ranní i večerní hydrataci. Nemusíte mít deset produktů. Je i dokonce špatné používat kupříkladu produkty proti stárnutí, když ještě nestárnete. Pleť si na kosmetiku zvyká a až je budete skutečně potřebovat, nebudou fungovat tak dobře. Produkty na vrásky je dobré začít používat po třicítce, předtím to nemá smysl.

Revitalizační koncentrát od Toma Forda dává pleť do pořádku po náročných situacích. Pokud chodíte třeba pravidelně plavat, chlor v bazénu pleť hrozně vysušuje. A během celé zimy, kdy chodíme z tepla do zimy a obráceně,  není od věci tak dvakrát do týdne jít spát v něčem silnějším. Prodává Douglas.

Super Moisture Gel je osvědčená klasika od Clarins. Skvěle hydratuje, pleť se po něm neleskne, má jemnou pánskou vůni a zlepšuje kvalitu pleti. Hodí se v době, kdy nevystavujete pleť náročným podmínkám, jako jsou třeba mrazy nebo sníh. Prodává FAnn Parfumerie.

Sportive Cream Anti Oil & Shine od Juveny je vhodný pokud máte mastnou pleť. Tu si ale poznáte i bez dermatologa. Krém vydržel zátěžový test během letního dne a pleť se začala lesknout až po 7-8 hodinách nošení. Prodává FAnn Parfumerie.

Chránit se

Na přiložené fotce je řidič kamionu, který seděl za volantem třicet let. Třicet let na něj svítilo slunce z jedné strany a v důsledku toho vypadá tak, jak vypadá. Pravděpodobně ho nikdy nenapadlo použít ochranný faktor. Mazat se každý den alespoň SPF 30 – a i když venku sněží nebo prší, není šílenost a zbytečnost, ale promyšlená investice do budoucnosti. A samozřejmě není dobré se každé léto opékat na plážích.

Ochranný krém s faktorem SPF 50 od 3LAB. Neucpává póry, na pleti není vidět ani cítit a chrání pleť i před vznikem pigmentových skvrn. Prodává FAnn Parfumerie.

Ochranný krém SPF 30 od Nuxe je lehčí varianta. Ve dnech, kdy je třeba venku zataženo,  bude stačit. Je  bez parabenů a na přírodní bázi, což je z dlouhodobého hlediska taky plus. Prodává většina lékáren.

Vaše volba.

Dát si do pořádku tělo

Většina trenérů vám řekne, že dostat se do formy nikdy nepůjde tak snadno, jako než před překročením třicítky. A ti, co začali třeba až poté, vám zase řeknou, že to vůbec nebyla sranda. Najděte si sport, který vás dostane do kondice nebo začněte posilovat. Jakmile postavíte v mládí pořádně pevný základ, bude jednodušší fungovat dlouho. Celoživotní jóga může taky zajistit to, že jednoho dne nebudete muset chodit o holích.

Běžecké boty adidas Ultraboost, prodává Footshop.cz.

Velmi rychle jsme zapomněli na to, jak je švihadlo dobré kardio. Když byla Čáslavská měsíce zavřená ve sklepě, kde se schovávala, trénovala tam na olympiádu. Zvedala pytel s bramborami a skákala přes švihadlo. A když venku mrzne, stejně se nikomu nechce běhat. Nastavitelné švihadlo z černé gumy prodává Bonnyfit.cz.

Nemusíte chodit jen do posilovny a ani si kupovat celé stroje nebo sady činek, se kterými se tak maximálně probouráte k sousedům pod vámi. S posilovací gumou používáte hlavě svoje tělo a její odpor. A nemusíte nikam chodit. Posilovací guma beze švů, i ke cvičení na hrazdě, prodává Bonnyfit.cz.

Starat se o zuby

Čištění zubů je jasná věc, ale na zubní hygienu u odborníků stále spousta lidí nechodí. Bělící produkty nezajišťují zdravé zuby. Investujte do pořádného kartáčku, najděte si precizního zubního hygienika a nebudete muset ve čtyřiceti investovat do sady porcelánových perel.

 

 

Philips Sonicare DiamondClean Black je jeden z nejlepších sonických kartáčků na trhu. Prodává Profimed.

Na klinice Design Dent provádějí jak dentální hygienu, udělají vám zubní implantáty a především i neviditelná rovnátka. Skvělý přístup a hlavně kvalitní péče, která vám zaručí úsměv mladého kluka na celý život. Více podrobných informací najdete na designdent.cz.

Vyměňovat ručníky a povlečení

V ručnících a na povlečení v posteli se udržují bakterie. Jejich přemíra může způsobovat krom akné i další kožní problémy, jako třeba velmi suchou kůži. Ta zase znamená, že se vám budou rychleji dělat vrásky a budete vypadat seschlejší. Povlečení vyměňujte každé dva týdny a ručníky nejlépe po třech použitích.

Co dál má smysl dělat?

Spát na zádech s obličejem ke stropu. To vás ochrání proti vráskám na jedné straně obličeje, před krocaním krkem a před „pomačkaným“ hrudníkem.

Nebrat všechno vážně. Nejlépe vždycky vypadají ti, kteří nic moc neřeší nebo si neberou stres k srdci. Je naprosto ok občas ujet a sníst pět burgerů, zapít je litrem coly a sníst balík koblih. Je naprosto ok dát si občas doutník a sklenici skotské. Ale poměr nezdravého a zdravého by měl být 20% ku 80%. Ne obráceně.

Komentáře