Speciální svítící roušky vyvinuli japonští vědci za pomoci neobvyklé „ingredience“ – protilátek ze pštrosích vajec.
Na půdě japonské Kyoto Prefectural University pod vedením profesora Yasuhira Tsukamota vyvinul tým vědců roušku s neobvyklou schopností. Díky ultrafialovému záření dokáže rozpoznat, zda je její nositel nakažen koronavirem.
Vizuální detekce docílili díky pštrosům – konkrétně pštrosicím. Samičkám injekčně podali neaktivní (zdraví nijak ohrožující) formu koronaviru a ze žloutků snesených (neoplodněných) vajec extrahovali velké množství protilátek.
Roušky pak obohatili o další mezivrstvu – speciální vyjímatelný filtr obohacený o fluorescenční barvivo s obsahem protilátek ze pštrosích vajec. Filtr se následně rozzáří pod ultrafialovým světlem, pokud je virus přítomen.
Vynález ověřilo 32 nakažených pacientů, kteří roušku nosili po dobu osmi hodin. Roušky všech infikovaných, na rozdíl od osmi zdravých dobrovolníků, pod UV světlem skutečně zřetelně zářily, a to především v místech, kde se nachází nos a ústa.
Tsukamoto si nevybral pštrosy náhodou – jejich přirozenými protilátkami a silným imunitním systémem, účinným například v boji proti ptačí chřipce, se zabývá už po několik let.
Sám nyní doufá, že jeho pštrosí vynález by mohl pomoci v rychlé, levné a spolehlivé detekci viru a to i u asymptomatických nakažených, kteří ve svém okolí často nevědomky virus přenáší.
Jan Králík