Ještě než proběhne seminář o čištění bot, zeptal jsem se pánů Zachariáše a Lawarta na to, co vás nejčastěji zajímá. Zvláště vám předkládám jejich názor ohledně podrážení bot aneb jak zničit krásnou koženou podrážku hnusnou dvoumilimetrovou gumou.

Dotaz číslo 1: Jak se stavíte k podrážení bot? Je to jen český fenomén?

Patrně myslíte podlepování nových bot gumou. To je způsobeno především vědomím prodávajících, že jimi použitý materiál je šmejd a déle než rok nevydrží. A tak se snaží zákazníka vmanipulovat do přesvědčení, že kůže bude klouzat. To může být jistě z počátku pravda, ale zkušený kožochodec by si žádnou gumu nikdy neaplikoval. Fenomén to patrně bude východoevropský. Gumové podrážky jsou vhodné na boty, které jsou určené do vlhkého počasí (když např. celý den prší a čeká vás spousta pochůzek). Podrážet všechny páry z preventivních důvodů, pro prodloužení trvanlivosti a podobně, vůbec nedoporučuji, zákazník se tím připravuje o nezaměnitelný zážitek luxusu, jakým je chůze v obuvi opatřené kvalitní koženou podešví.

Dotaz číslo 2: Koupím si boty. Co bych měl udělat jako první? Impregnovat?

Pokud se jedná o obuv určenou do vlhkého počasí, je impregnace určitě vhodná. Pokud se jedná o luxusní obuv, není impregnace nutná vzhledem k tomu, že je tato obuv používána převážně v nenáročném prostředí. Je ale nutné nové boty postupně rozchodit. Ani obuv zhotovená v prvotřídní manufaktuře, ani ručně zhotovená bota na míru není hned od prvního okamžiku zcela přizpůsobena noze. Teprve postupným ohýbáním a tvarováním, které vzniká až při chůzi, se boty dokonale přizpůsobí tvaru nohy a stanou se pohodlnými. Tomu je třeba věnovat trochu času a nosit nové boty z počátku jen krátce, dokud se nerozchodí. Určitě tedy „rozchodit“ – zvýšená vlhkost z počátku pomůže dovytvarování boty na nohu. Krémovat tak po pěti dnech dle počasí, za dešťů tak tři dny.

Boty, které nutně potřebuje váš podzimní a zimní šatník. Sorely trumfnou mráz i plískanici

Dotaz číslo 3: Proč je důležité různé typy bot šněrovat různě?

Je to důležité z estetických, ale i z praktických důvodů. Boty s uzavřeným šněrováním (Oxford) vypadají mnohem lépe, pokud jsou šněrovány tak, aby tkaničky tvořily jen rovné linky. Překřížení je v tomto případě uschováno vespod a je asymetrické. To je také důvod, proč se tento způsob šněrování nehodí na boty střihu Derby (otevřené šněrování), na derbách musí být tkaničky prošněrovány symetricky na vrchu i vespod (šněrování tak tvoří pravidelné křížky), aby se boty nekřivily (volné části boty neboli přední části zadního dílu, tak zvané derby, se mohou vzájemně posunout a tomu je potřeba vhodným šněrováním zabránit). Jde taky především o léty utvrzenou evropskou tradici, kde se nám zcela vzácně shodli Francouzi s Angličany. Člověk, který se této tradici vymkne, bude ve znalých kruzích působit nedůvěryhodně, nebo jako anarchista.

Poznámka: Toto jsem nevěděl, musíme všechny boty přešněrovat a přefotit na web 🙂

Dotaz číslo 4: Jak často čistit boty? 

Jak je libost. U některých zákazníků se z toho časem stane obscese, jiní na to prostě kašlou. Zpravidla pokaždé, když lesk bot není vyhovující.

Dotaz číslo 5: Co nošení klasických oxfordek v zimě? Ve sněhu. Jak potom pečovat o boty, když je např. na ulici sůl.

Zima ani sníh nejsou pro klasické oxfordky / derby  problém, ale rozsolená břečka může kožené boty poškodit. V tomto případě je vhodné preventivně použít impregnaci a po návratu z takové „slané“ procházky boty hned otřít (nenechat na nich tu slanou kaši). Krémovat a imperegnovat častěji. Spíše se ale snažit nenosit boty na vysolených ulicích – kůže se velmi rychle zbaví elasticity a praská. Je to nevratné poškození, které lze zbrzdit tukem, a to na úkor lesku. Funguje to asi jako rez na autě.

Boty pro fajnšmekry: Jak probíhá renovace a kolik stojí?

Komentáře