Kůže modrá jako moře se v jedné izolované americké rodině předávala mezi generacemi. Raritní zbarvení tak v historii této rodiny získalo hned několik potomků. Většina modrých lidí dnešní doby má genetickou vazbu právě k této unikátní rodině.

Rodokmen „modrých“ Fugatů počíná v Americe okolo roku 1800, kdy přichází z Francie do nové země sirotek Martin Fugate a bere si za manželku Elizabeth Smithovou. Oba dva jsou však nic netušící nositelé recesivního genu, který způsobuje modré zbarvení pokožky.

Hned první syn se narodí zcela modrý a pak na svět vykouknou i další tři azurové děti z celkových sedmi potomků. Sídlící v izolovaných kopcích východního Kentucky, bez pořádných cest a spojení, s železnicí vybudovanou až okolo roku 1910, se rodina Fugateových brávala mezi sebou. Například Martinův první syn Zacharias si vzal sestru své matky.

FOTO: Modré zbarvení kůže existuje, hlavně v jedné americké rodině

Modré zbarvení kůže existuje, hlavně v jedné americké rodině - Blue-Fugate2-640×365Modré zbarvení kůže existuje, hlavně v jedné americké rodině - eleanor-fugateModré zbarvení kůže existuje, hlavně v jedné americké rodině - blue_replacement-pic2Modré zbarvení kůže existuje, hlavně v jedné americké rodině - 6gUbcKN7Uxenq7jMxdpuDCJMbJ1UiM6YcPh2vpuxJgZcZmUmkpYDKbktNWjfr9PTXLt9ypModré zbarvení kůže existuje, hlavně v jedné americké rodině - 6ddc57f7401add4e36d5a897931c9e84
Další fotky
Modré zbarvení kůže existuje, hlavně v jedné americké rodině - article-2105080-11DCC746000005DC-385_634x630Modré zbarvení kůže existuje, hlavně v jedné americké rodině - Screen-Shot-2019-01-01-at-10.12.57-AM

Takováto genetická izolace byla perfektní podmínkou pro šíření rodinného „modrého genu“, jež má na svědomí neobvykle vysoké množství methemoglobinu v krvi, který pak kůži propůjčuje modrou barvu. Místní obyvatelé okolo Troublesome Creeku, kde rodina přebývala, ale s jejich zbarvením neměli vůbec žádný problém.

Nepříjemnosti přišly až s novým životem „moderních Fugatových“ – v šedesátých letech minulého století proto několik z nich hledalo lék proti své unikátnosti. Až tehdy se rodinný gen začal detailněji zkoumat a potomkům Fugatů bylo od jejich zbarvení pomoženo.

Poslední modrý potomek Benjamin Stacy se narodil roku 1975. Na rozdíl od překvapivě klidné matky byli vyděšeni právě doktoři, kteří o modrých dětech v té době nikdy neslyšeli. Od matky Benjamina se pak dozvěděli, že její babička Luna patřila k rodině Fugatových, a to právě k těm nejmodřejším, i když sama porodila několik dětí normálního zbarvení. Benjaminovi se modrá pokožka věkem přeměnila v bílou. Existuje i několik adoptovaných modrých lidí, kteří nyní pátrají po svém původu – mnoho stop zatím nepřekvapivě vede do Kentucky.

Puchýřník. Vůbec nejjedovatějš brouk u nás. Obsahuje kantharidin, který je prudkým jedem. V případě ohrožení brouk vylučuje tekutinu, která způsobuje bolestivé hnisající puchýře. Člověka může i oslepit.

Vražedný hmyz který spálí kůži jako kyselina, způsobuje smrt do pár dní. Nezabíjejte ho s holýma rukama!

Někteří lidé si však za modrou kůži mohou sami, jako například Paul Karason, který se rozhodl léčit svoje zdravotní problémy pitím podomácku vyrobeného koloidního stříbra. Za několik let mu pak zmodralo celé tělo. Takže: chcete modrou barvu míti? Stačí koloidní stříbro píti!

Jan Králík

Komentáře