Když se objevila informace, že se nová epizoda The Grand Tour bude natáčet v Číně, každý, kdo je alespoň minimálně informovaný o napjatých vztazích mezi Spojenými státy a asijským gigantem, se musel při vzpomínce na rasistické komentáře Jeremyho Clarksona, které nakonec vedly ke konci působení svaté automobilové trojice Clarkson – Hammond – May v pořadu Top Gear, zákonitě obávat, jaké faux pas způsobí britské trio tentokrát. 

I přes absenci respektu k ostatním národům, kulturám a zvyklostem, se kterými jsme se u moderátorů mohli setkat v předchozích dílech Tha Grand Tour a především Top Gearu, si v „čínském dílu“ vedl Clarkson a spol. nad všechna očekávání. Čína je v epizodě v mnoha aspektech prezentována jako jedna z nejvyspělejších zemí světa, i přes všechna nutkání a svědění si Jeremy dokonce odpustil i řadu rasistických vtipů, ve kterých bezpochyby vyniká. Než se dozvíte, co všechno nová epizoda The Grand Tour divákům streamovací služby Amazon Prime Video přinesla, podívejte se v naší galerii na 12 nejlepších automobilových hodnocení od samotného Jeremyho Clarksona.

12 nejlepších automobilových ortelů Jeremyho Clarksona

Na začátku epizody s názvem „Chinese Food for Thought“ můžeme vidět hlavního moderátora Jeremyho Clarksona, jak se v Hongqi L5 prohání v okolí města Čchung-čching. L5 je moderní luxusní vůz, který svým vzhledem nápadně připomíná model Hongqi CA770 z roku 1961, skoro půl století před tím, než se Čína stala světovou velmocí v automobilovém průmyslu.

Clarkson, jako milovník podobně konstruovaných vozů, se do L5 okamžitě zamiloval, podobné city začal chovat i k svému vlastnímu testovanému stroji Richard Hammond. Ten se po závodním okruhu projel s elektrickým superautem NIO EP9, které se ukázalo jako druhé nejrychlejší v historii celého pořadu, a sám Hammond neskrýval nadšení z toho, jak bezpečně se v automobilu cítil.

Jak trio pomalu projíždí centrem Čchung-čchingu, nešetří slovy chvály směrem k čínské náklonnosti, otevřenosti vůči okolnímu světu a touze se prosadit jak po ekonomické stránce, tak i po té lidské. Sám Mao ještě v 70. letech minulého století označil Čínskou lidovou republiku za zemi třetího světa, dnes se však řadí k nejpokrokovějším zemím světa, ačkoliv některé její části opravdu připomínají spíš rozvojovou zemi. A vy se nyní můžete podívat na ukázku z nejnovějšího dílu The Grand Tour.

Celý díl máte jako vždy možnost exkluzivně sledovat na televizní streamovací síti Amazon Prime Video, samozřejmě pouze v případě, že ji máte přeplacenou. Pokud jste si ale ještě účet na Amazonu nezakládali, nic vám nebrání v tom využít měsíční zkušební dobu, která je naprosto zdarma. Pokud ale neplánujete po 30 dnech službu nadále využívat, nezapomeňte předplatné zrušit.

Michal Švehla

Řidič překvapil policejní hlídku na Kladně. Registrační značka na jeho autě byla vyrobena z papíru

Komentáře