Automobilka Lexus představila vylepšený kompaktní model UX patřící do kategorie luxusních SUV. Přináší pestřejší nabídku stylových prvků, modernizované technologie multimédií a novou výbavovou linii ve sportovním duchu F Sport Design. Změny se budou týkat hybridního elektrického UX 250h s autonomním dobíjením i čistě benzinového provedení UX 200.

Model UX, který je na trhu od roku 2019, představuje stylový a všestranný městský crossover. Vůz postavený na podvozkové platformě Lexus GA-C využívá výhody nízkého těžiště a velmi tuhé karoserie, které se promítají do atraktivních jízdních vlastností.

Nové multimediální systémy

Modernizované UX přináší multimediální systémy s rychlejší odezvou, intuitivnějším uživatelským ovládáním a vylepšenými funkcemi. V závislosti na výbavové linii najdeme v kabině buď 8, nebo 12palcový dotykový displej, který nahrazuje dosavadní ovládání pomocí trackpadu. Displeje se pyšní ostřejší grafikou ve vysokém rozlišení s rychlejší odezvou. Standardem je cloudová navigace s trvalým připojením, zpřístupňující dopravní informace v reálném čase pro snazší plánování tras.

Nový systém rozpoznávání hlasu obsahuje volbu k aktivaci palubního asistenta Hey Lexus. Uživatel tak může snadno používat hlasové příkazy k volání, ovládání audiosystému či klimatizace a vyhledávání na síti. Podporuje připojení k informacím z cloudu a umožňuje tak dotazovat se například na ceny paliva nebo zjišťovat informace podle aktuální polohy.

Standardem je podpora chytrých telefonů prostřednictvím bezdrátového Apple CarPlay nebo Android Auto přes kabelové připojení. Praktické jsou on-line aktualizace multimediálního systému přes palubní komunikační modul DCM. Multimediální systém umožňuje ukládat osobní profily až tří uživatelů včetně vlastních nastavení multimédií, audiosystému a navigace.

Nová výbava linie F Sport Design

Vnější vzhled vylepšuje vřetenovitá maska F Sport, do jejíhož černého rastru se promítl typický motiv písmene „L“, zatímco orámování ve spodní části je chromové ke zdůraznění přikrčeného postoje vozu. Tentýž vzor se opakuje u zvětšených rámečků kolem mlhových světel a zdrojů pro přisvěcování do zatáček v předním nárazníku F Sport, kde zaujme kontrastní chromové lemování ve tvaru písmene L. Specifickým provedením F Sport zaujme i zadní nárazník s uhlově černým střešním spoilerem a ozdobnými lištami kolem sdružených světel.

Osmnáctipalcová desetipaprsková kola F Sport z lehkých slitin používají tmavou metalickou úpravu. Mezi další standardní prvky výbavy F Sport Design patří čalounění sedadel umělou kůží, vyhřívání předních sedadel, dvouzónová automatická klimatizace se systémem čištění vzduchu Lexus Nanoe X, couvací kamera, automatické stěrače, LED světlomety s automatickým přepínáním dálkových světel, chromové střešní ližiny, černé lemy kolem podběhů kol a specifické značky Lexus F.

UX F Sport

Modernizované provedení UX F Sport s adaptivním odpružením AVS standardně používá sportovní vzpěry vpředu i vzadu ve prospěch ostřejšího handlingu, rychlejších reakcí podvozku a hladké jízdy na všech površích. Systém řízení AVS byl upraven tak, aby podle potřeby hladce přepínal na vysokou tlumicí sílu k potlačení náhlých změn v chování vozidla. Odladěním systému se rovněž podařilo omezit vibrace ve středním až vysokém frekvenčním pásmu.

Nabídka odstínů karoserie

Pro UX je k dispozici nový barevný odstín Sonic Platinum. Tato speciální povrchová úprava je postavena na vyspělé ultrazvukové technologii lakování Lexus, kde vrstva o tloušťce pouhých několik mikrometrů rovnoměrně vyrovnává jemné třpytivé vločky kovu. Výsledným efektem je mimořádný lesk a hlubší stínování po celé karoserii vozidla.

Nabídka čalounění kabiny ve všech verzích UX zahrnuje novou barevnou variantu ‚lískový ořech‘. Čalounění perforovanou kůží zaujme svěžím vzhledem s novým vzorem prošívání Kagome, inspirovaným tradiční japonskou vazbou pletených košů. U čalounění umělou kůží se nově používají tradiční japonské vzory ‚sashiko‘.

Lexus UX startuje na 849 000 Kč. Více informací na Lexus.cz

Připravil: Jirka Hofbauer

Komentáře