Život je jako LEGO. Nikdy nevíš, jakou kostičku ti přihraje. S novou platformou Kia PVB však bude váš vůz připraven na cokoliv.

Fungování systému prezentovala Kia na konceptu PV5 (ve třech variantách určených pro všestranné využití), PV7 (nabízející největší vnitřní prostor a nejdelší dojezd) a PV1 (nejmenší vůz pro přepravu na krátké vzdálenosti). Její užitkový koncept představuje vlastně více aut v jednom. Ta budou v souladu s ekologií pochopitelně využívat elektrický pohon, stejně jako autonomní řízení úrovně 4 a pokročilou techniku umělé inteligence. Ostatně Kia se již nějakou dobu netají plány stát se lídrem v oblasti mobility budoucnosti.

Novinka nazvaná Platform Beyond Vehicle (PBV) se ve slavnostní premiéře představila na letošním veletrhu moderních technologií CES v americkém Las Vegas. Zjednodušeně to znamená, že základní platforma auta s kabinou pro řidiče zůstane stejná, zatímco zadní část půjde měnit podle aktuální potřeby. Spektrum použití bude podle automobilky opravdu široké. Hybridní mechanický a elektromagnetický princip zajistí jednoduchou a rychlou přestavbu. Samotný proces výměny má být jednoduchý díky využití modulární technologie Easy Swap. Provedení PBV je bez svařování, což umožňuje značnou flexibilitu. Všechna PBV jsou vybavena modulárním kolejnicovým systémem ve stropě, v podlaze a v bočních panelech kvůli snadnému přizpůsobení mezi různými vozidly. Navíc díky automatizaci půjde „přestavbu“ jednoduše ovládat pomocí chytrého telefonu nebo tabletu.

Důvěru Kia v celý koncept dokládá i fakt, že v roce 2025 hodlá zprovoznit v Jižní Koreji – konkrétně v Autolandu Hwaseong nedaleko hlavního města Soulu – továrnu s roční kapacitou výroby až 150 000 takovýchto vozidel. Uvedení vozů PBV na domácí korejský trh je plánováno na druhou polovinu roku 2025. V prvním čtvrtletí roku 2026 pak vstoupí vozy PBV na trhy po celém světě.

Více na www.kia.cz

Komentáře