Uprostřed dramatické čínské krajiny vyrostlo éterické dílo kompletně zkonstruované z bambusu. Návrh křehké struktury vyšel z architektonického studia, avšak zpracování jejího úchvatného bambusového pláště mají na svědomí lokální řemeslníci.

Na západním břehu řeky Li-ťiang nedaleko městské prefektury Kuej-lin v Číně se v údolí mezi překrásnými horami zrodilo éterické dílo, jehož autorem je architektonické studio LLLab.

FOTO: Křehký půvab klenuté „chodby“ z bambusu

Křehký půvab klenuté „chodby“ z bambusu - lllab-9Křehký půvab klenuté „chodby“ z bambusu - lllab-10Křehký půvab klenuté „chodby“ z bambusu - -建筑摄影-17Křehký půvab klenuté „chodby“ z bambusu - -建筑摄影-22Křehký půvab klenuté „chodby“ z bambusu - lllab-8 (1)
Další fotky
Křehký půvab klenuté „chodby“ z bambusu - lllab-4Křehký půvab klenuté „chodby“ z bambusu - lllab-1Křehký půvab klenuté „chodby“ z bambusu - lllab-5Křehký půvab klenuté „chodby“ z bambusu - lllab-2

Projekt, původně určený pro venkovní vystoupení čínské folkové zpěvačky, zaměstnával architekty od roku 2018. Výsledkem se stalo „zastřešení“ prostoru mezi bambusovou alejí, který návštěvníky přivede k hlavnímu pódiu.

Organicky tvarovaný baldachýn, rozprostírající se přes vzdálenost 140 metrů, spletli ručně místní řemeslníci znalí ve speciální pletací technice, která nevyžaduje téměř nic jiného než tvarovatelný bambusový materiál a šikovné lidské ruce. Bambusová „nebesa“ tak drží za pomoci vlastního napětí bez jediného hřebíku či lepidla.

„Děravé“ výstaviště. Milióny otvorů v kovové fasádě vytvořily z mohutné budovy éterickou nádobu

Bambusová klenba z organického materiálu, naprosto splývajícího s okolím, se stala nejen útočištěm před nevyzpytatelnými meteorologickými podmínkami, ať už se jedná o prudké slunce či déšť, ale i nástrojem pro zrod další úchvatné podívané – hry světla a stínu proudícího z tisíců otvorů éterické struktury.

Jan Králík

Komentáře