Fenomén posledního roku byla módní spojení, které až do teď nedávala smysl. Formální a neformální móda. Asi jako když se sejdou dva naprosto nesourodí lidé, ale nějakým zázrakem jim manželství funguje. Potomků těchto manželství bylo bezpočet, ale jen u několika doufáme, že se v módě uchytí. Popularizace lampasových kalhot k nim patří.

Kalhoty ke smokingu mají pruh na straně nohavic – lampas – obvykle z černé, lesklé látky. Hedvábí nebo satén a ladí k lesklým klopám u saka. Tento prvek byl původně na uniformách a až později se přesunul i do formální pánské módy. Stejné pruhy mají ale i mnohé tepláky, ač ve všech barvách duhy. Spojení těchto dvou má za výsledek kalhoty, které sice působí formálně, ale díky barvám jsou mnohem kreativnější záležitostí.

Vše začalo obsesí designérů s jistým armádním vintage nádechem v kombinaci se 70’s. Dries Van Noten začal dělat vojenské kalhoty s rudým pruhem. Odtud se inspirovali i ostatní až k velkým módním řetězcům. Tohle dítě smokingu a tepláků má mnoho výhod a díky své výraznosti se dá využít tisícem cest.

Formálně

Zarytí klasici asi řeknou, že smokingové kalhoty se musí nosit jen ke smokingu, ale jakmile zmíněný lampas změní barvu, můžete se začít bavit. Rudý, nebo jinak barevný pruh může být osvěžení černého obleku. Dokonce pak snese i černou košili, oxfordky jen nenápadný kapesníček do klopy. Lampas převezme veškerou pozornost coby módní prvek, ale přesto bude výsledek elegantní a nebude křičet jako třeba brokátové sako.

Pokud nejdete přímo po klasice černého obleku, dobrým prvkem na party a podobně mohou být flitry nebo samet. Co do velikosti, formální look umocní, když budou kalhoty skvěle padnoucí.

Formální kalhoty s flitrovým lampasem, Zara, info o ceně v obchodě.

Kalhoty s bílým pruhem, Neil Barrett. Prodává Mr. Porter.

(Art) Smart Casual

Asi nejzábavnější možnost, jak nosit kalhoty s lampasem je Smart Casual. Ale vzhledem k tomu, jak umělecké můžete vytvořit kombinace, můžeme tomu říkat Art Casual. Kalhoty s lampasem s volnější košilí – třeba černou, u které si ohrnete rukávy a k tomu bílé tenisky jsou precizní, pohodlná a nadčasová kombinace. Hodí se všude, kde nevyžadují sako, ale člověk by měl oblékání věnovat pozornost. Umělecké vernisáže, nezávislé divadlo ale i muzikál by to snesl. Když si na to poté vezmete úzké sako, můžete v podstatě kamkoliv.

Kalhoty s černým sametovým pruhem, Dolce & Gabbana, info o ceně v obchodě.

Kalhoty s trojbarevným pruhem, Zara, info o ceně v obchodě.

Casual

U kalhot s lampasem, které jsou barevně celkově casual uděláte nejlépe, když je nebudete moc prožívat. Chovejte se k nim jako k teplákům. Bílé triko, svetr, světlá košile, můžete jít jak v teniskách, tak v kožených chelsea. Jak bylo zmíněno výše, formální look by měl padnout, ale casual kalhoty můžete klidně zvolit i volnější. Ne přímo plandat, ale také nebýt úplně na postavu.

Poté jsou dvě cesty. Vršek buď budete držet v rovnováze a tedy užší, nebo jděte rovnou po něčem oversize.

Kalhoty, Gucci, info o ceně v butiku.

Na co pamatovat?

Pruh, obzvláště, pokud je poskládaný z několika různých barev, je výrazný prvek. Jako takový se nemůže přebíjet s něčím, co k němu nejde. Gucci sice má ve výlohách butiků květované košile, nášivky, boty s leopardím vzorem a k tomu barevný pruh na kalhotách, ale to je módní inspirace. Pro běžný provoz je dobré dát lampasu prostor.

Nechte kalhoty vyniknout. Obvykle necháváme vyniknout košile, saka nebo doplňky a kalhoty nejsou (krom rozervaných džín) středem pozornosti. Tyhle to mění.

Komentáře