Ve filmech o módě se moc neorientujete? Nevadí. Netflix nám přináší kolekci filmů ze světa módy, které rozhodně stojí za to vidět. V klidu se usaďte, a vydejte se s námi objevovat kontroverzní svědectví ze zákoutí světa módních značek, slavných designérů a textilního průmyslu.

The Boy Who Made Shoes For Lizards (2017)

Manolo Blahnik se dostal do povědomí širší veřejnosti především díky seriálu Sex ve městě, ve kterém hlavní představitelka přímo adorovala jeho tvorbu. Během noci jeho kariéra doslova vystřelila do hvězdného světa. Od té chvíle chtěla každá žena vlastnit alespoň jeden pár jeho lodiček. Film nabízí pohled do zákulisí nejen jeho práce, ale i života a přenese nás do raných let, kdy jako malý chlapec vyráběl v zahradě boty pro ještěrky. Minulý rok v létě představil Manolo mimo jiné přehled toho nejlepšího ze své tvorby v pražském muzeu Kampa.

Franca: Chaos and Creation (2016)

Když Franca Sozzani nastoupila jako šéfredaktorka italského Vogue na konci 80. let, nikdo netušil, jakou revoluci v módě způsobí. Bořila hranice ve vnímání dobové estetiky a kombinovala módu s konceptuálním uměním. V dokumentu nám Franca umožňuje nahlédnout do svého světa kreativního myšlení formou rozhovorů s kolegy z branže a v neposlední řadě se synem, díky kterému tento krásný a citlivý snímek vznikl.

House of Z (2016)

Dokument, který by měl vidět každý. Mapuje vzestupy a pády arogantního designéra z New Yorku, který ke svému úspěchu přišel ve velmi mladém věku. Zac Posen se proslavil luxusními róbami, které na červeném koberci vynesla jména jako Natalie Portman, Rihanna, Kate Winslet, Cameron Diaz, Beyoncé a další.

Dries (2017)

Portrét belgického designéra nabízí detailní průřez jeho tvorbou od nákresů a realizací v antverpském studiu až po finální prezentaci na pařížském týdnu módy. Dries van Noten patří mezi nejúspěšnější nezávislé designéry současnosti. Zaručeně se zamilujete do jeho eklektismu v tvorbě, barevných kombinací a smyslu pro materiály.

The True Cost (2015)

Ve zcela ojedinělém dechberoucím snímku se tentokrát nesoustředíme na designéra, ale nahlédneme za oponu módního průmyslu. Konkrétně do továren, ve kterých oblečení vzniká. Dokument naprosto upřímně mapuje život lidí a jejich pracovní podmínky, o kterých se nikdy nemluví.

Miroslav Romaniv

A zde si přečtěte, co dělají vysloužilí akční hrdinové.

Komentáře