Tyhle elegantní retro kalhoty jsme naposledy viděli někdy kolem roku 1990. Ale jak už to tak bývá, módní trendy se vracejí v pravidelných cyklech a kalhoty se sámky už nejsou jen výsadou našich otců a dědečků.

Sámky zažívají v posledních letech malou renesanci. Nejpopulárnější byly ve 40. a 50. letech, v 70. a 80. se na krátký čas vrátily, ale v následujících dekádách byly vystřídány úzkými a rovnými střihy. A i když se všechny módní trendy rychle mění, doufáme, že tenhle ještě nějakou dobu zůstane.

Historie sámků sahá do Oxfordu dvacátých let

Kalhoty se sámky se staly populární krátce po první světové válce a byly oblíbené mezi všemi muži bez ohledu na společenské postavení. Mnozí tvrdí, že pocházejí z extrémně širokých kalhot, které byly výsadou studentů Oxfordské univerzity ve 20. letech minulého století, ale od těch dob se postupně vyvinuly a našly své místo ve formálních i neformálních stylech oblékání. Kalhoty se sámky byly zvláště oblíbené mezi krejčími, kteří díky elegantním liniím a tvarům kalhot dokazovali svým zákazníkům svou zručnost a umění.

Sámky směřující dopředu, populární hlavně v Británii, vytvářejí opticky užší siluetu, díky tomu, že je látka brána z vnitřní strany nohou na okraje. V Itálii byly v módě opačně směřující sámky, které byly širší a působily spíše „baggy“ dojmem. Na každé nohavici mohou být až tři sámky, ale nejklasičtější střihy měly jeden nebo dva. Zajímavé je, že se tento střih kalhot skoro po celé 20. století vyhýbal pánské módě v USA, kde získal na popularitě až v osmdesátkách. Tam až do dnešní doby převládaly „italské“ opačně směřující sámky, které byly mnohdy rozšířeny do extrému.

Znovu na výsluní známých značek

Nevíme, kdo s tímto trendem téměř po čtvrt století znovu přišel jako první, jisté ale je, že se světové módní domy rychle přizpůsobily a kalhoty se sámky najdete v kolekcích mnoha slavných značek od Hermès, Ralph Lauren a Burberry až po levnější řetězce jako Zara nebo H&M.

Jaký je účel sámků?

Vsadíme se, že jste o tom nikdy nepřemýšleli a považovali sámky jen za nějakou další módní vymoženost. Není tomu tak. Sámky mají jednu důležitou funkci a tou je pohodlí. Zjistíte to například, když si sednete. Vaše stehna se přirozeně rozšíří a kalhoty se sámky tento tvar zkopírují, dopřejí vám dostatek místa v oblasti rozkroku a když se znovu postavíte, nebudou vypadat pomačkaně. Více sámků na každé nohavici poskytne větší komfort a pohodlnější používání bočních kapes.

A jak je nosit?

Vyberte správnou velikost a střih. I když sámky díky rozšíření zakryjí některé nedostatky, neznamená to, že nezáleží na tom, aby vám co nejlépe padly. Pokud se postavíte a sámky se „otevřou“, sáhněte po širších kalhotách. Zaměřte se také na jejich délku.

Vyzkoušejte kalhoty s dvojitými sámky. Kromě výše zmíněného pohodlí budete zaručeně originální.

Zvolte sámky směřující dopředu. Zúží vaši postavu, vypadají lépe s košilemi a saky a celkově působí více „classy“.

Slaďte kalhoty se zbytkem outfitu. Ke kalhotám se sámky nenoste rovná slim saka, příliš byste upozornili na širší pas a celkový tvar postavy by nevypadal dobře.

 

Adrian Amiridis

Pokud vás zajímá, co si vzít na sebe, pokud stojí na pozvánce „black tie“, čtěte zde.

Komentáře