Akné je zlo, u kterého neznáme původ, nedá se ovládat, a i při nejlepší péči se může rozhodnout zničit váš look a sebevědomí.

Akné nemá jeden původ a u každého člověka se chová jinak. Někdo může mít během puberty pleť čistou jak studánku, ale akné se dostaví ve třiceti. Nebo v padesáti. Zázračně může zabrat nějaký krém, jen aby se akné za dva měsíce vrátilo plnou silou. Existuje spousta fám o tom, jak jej správně léčit. A třeba to ani nevíte, ale zbytečně si přihoršujete.

Akné vzniká na nečisté pleti – Ano, je důležité si pleť mýt, ale drhnout ji peelingy a chemickými vodičkami je horší, než si obličej nemýt vůbec. Akné může vzniknout i z jiných důvodů, než jen bakterie na obličeji.

Slunce léčí akné – Wrong. Slunce vytváří optický klam a zakonzervuje vaše póry. Vrátí se na konci léta s ještě větší silou. Můžete se opalovat, ale chraňte si obličej pořádným SPF přípravkem.

Pupínky se objevují přes noc a dají se vyléčit lokálně – tvorba jediného pupínku trvá týdny. Je to docela komplikovaný proces, takže pokud výjimečně sníte spoustu nezdravého jídla, nemá smysl namazat se hned po tom krémem proti akné a čekat, že tak zastavíte pupínky. Nehledě na to, že „lokální“ produkty většinou nefungují. Existuje jen jeden a ten je skutečně zázračný.

Strava neovlivňuje akné – Tomu ještě stále někdo věří. Když sníte hodně fastfoodu, cukrů a celkově stravy s vysokým glykemickým indexem, zvýší se vám krevní cukr, následuje zvýšená produkce inzulinu a ergo, tak vznikají pupínky. Pokud nejíte zeleninu, ryby, ořechy a nepijete čistou vodu, dáváte si alkohol a kouříte, nedivte se, že se nemůžete pupínků zbavit.

Těžké krémy a oleje na pleť způsobují akné – zase špatně. Záleží na složení, ne na konzistenci. Pokud je i v krému, který je lehký jako obláček silikon a minerální oleje, může to udělat více škody než cokoliv jiného. Skin Food od Weledy, kupříkladu, je krém původně na suché ruce a lokty, je opravdu těžký. Ale u spousty lidí dokáže přes noc pleť zklidnit a s akné výrazně pomoc. (U kosmetiky na akné celkově musíte projít cestou pokus-omyl. Neexistuje jedna univerzální cesta.)

Makeup a korektory ucpávají póry – Stejný případ jako s krémy – samotný produkt nezpůsobí akné. Jde o ingredience, které jsou uvnitř. Každý muž by měl sem tam použít korektor, pokud chce vypadat k světu. Ovšem v případě, že máte pupínky lokálně (nemůžete si namazat korektorem celý obličej) a oproti populární představě, nikdo si nevšimne trochy úprav nevšimne, pokud vyberete správný odstín.

Komentáře