Šaty sice dělaj člověka, ale vůně je to, co si ostatní pamatují. I lehký závan povědomé esence dokáže vyvolat desítky let staré vzpomínky. První rande, první pracovní den nebo první kocovinu. Jednoduše mají velkou moc.

Zvolit si správnou vůni není jen kvůli tomu, aby z vás měli ostatní lidi v metru radost. Je to i kvůli vaší náladě. Vůně totiž mají nehoráznou sílu vás motivovat a svým způsobem i vyprovokovat. Nebo třeba dostat do nálady. Vybrali jsme ty nejlepší, které navíc fungují lépe, než novoroční předsevzetí.

Jednu pro lepší pracovní výkon

Nosit parfém v kanceláři (nebo rovnou na první den do nové práce) může být zrádné. Jakmile to přeženete, budete navěky znám jako ten člověk, co používá moc parfému. Pokud tedy máte špatný parfém. Je to ekvivalent vybalení syrečků k obědu na stole. Je tedy mnohem vhodnější zvolit vůni, která bude příjemná všem. To je sice docela složitý cíl, ale zvládnout to jde.

Vůně, které mají citrusový základ bývají především čisté a svěží. Evokují sebevědomí, energii a přímé jednání. Nehledě na to, že celá zasedačka nepadne, když se do ní s vámi zavřou. Dalším efektem je to, že osvěží i vás a budete schopní pracovat lépe.

Neroli Portofino od Toma Forda je geniální a svěží záležitost. Vydrží celé hodiny, je čistá a najdete jen velmi málo lidí, kterým nebude vonět. Kombinace citrusů skvěle připomíná čerstvý středomořský vzduch. Prodává Parfumerie Douglas.

Jednu pro vnitřní klid

Leden je jeden z nejdepresivnějších měsíců vůbec. Celoročně ale může přijít moment, kdy se nebudete cítit naprosto ok. Nebudeme si nalhávat, že chlapa nic nerozhodí a je pořád „awesome“. Každopádně, určitě je pro chlapa lepší když se zklidní a dá do pohody, než aby se choval jako dramaqueen. Na to totiž není nikdo zvědav. Lidi co nejsou v pohodě pak trollují na sociálních sítích.

Pro takové momenty potřebujete hřejivý a příjemný parfém, který bude mít uklidňující efekt. Oud je arabský termín pro esenci, která se získává ze vzácného stromu Agar. Parfémy s ním jsou velmi hřejivé a mají efekt vás skoro hermeticky uzavřít proti světu.

Indonesian Oud od značky Ermenegildo Zegna. Základem je oud, cedr, borovicový kouř. Info o ceně v butiku.

Jednu na sport

Ano, i do posilovny nebo na běhání si můžete vzít parfém. A měl byste. Parfém sám za vás sice neodstraní vánoční vrstvu tuku na břiše, ale má svůj efekt. V rámci studie, která byla publikována v Journal of Sport and Exercise Psychology, posilovala skupina mužů ve víceméně stejné kondici. Jedna část měla pod nosem pásek s mentolovým olejem a ti druzí ne. Po sérii testů přišli výzkumníci na to, že máta a mentol mají silné schopnosti a donutí vás k lepším výkonům.

A*Men Kryptomint od Thierry Mugler obsahuje mimo jiné i pačuli a fazoli Tonka, ale hlavně mátu a mentol. Velmi osvěžující a až téměř ledově křupavá vůně. Prodává parfumerie Douglas.

Armani Code Sport má skvěle vyváženou kombinaci citronu, mandarinky, zázvoru a máty, která je v srdci parfému. Prodává FAnn Parfumerie.

Jednu pro dospívání

Dospělost není otázkou fyzického věku. Hromada mužů se chová jako puberťáci i ve čtyřiceti, a pak najdete jiné, kteří jsou v patnácti schopni mluvit o hypotékách, vydělávat si a chovat se slušně. Buď jak buď, dospělý a sofistikovaný parfém by měl být v šatníku každého muže. Je jedno, do jaké skupiny patříte, ale pořiďte si lahvičku, která za vás řekne, že když mluvíte o červeném víně a pronesete, že má „velmi zemité tóny s náznakem hrušky a medu“, netaháte si to z paty.

Dospělejší vůně vyžadují trochu experimentování, než zjistíte, jak bude vaše kůže reagovat a jak je bude držet. Pátrejte po dřevitých, orientálních vůních s příměsí levandule. Dobrý začátek je Maison Francis Kurkdjian Pluriel.

Plurie od Maison Francis Kurkdjian obsahuje pačuli a cedr (dřevité první tóny), vetiver (citrusový, intenzivní nádech) a levanduli (dlouhotrvající kořeněný efekt). K dostání zde.

Jednu pro lepší sex

Lidská sexuální přitažlivost je ve velké míře založená na tom, jak si vzájemně dva či více subjektů v sexuální interakci voní. Toliko akademická vsuvka. Není to však jen o tom, že použijete deodorant a dáte si sprchu. Naše kůže, vlasy a pot mají specifickou vůni, které se říká pižmo. Všichni ale víme, že ne každý voní od přírody jako čerstvě posečená louka nebo jarní vánek v Alpách.

Z toho důvodu je dobré pátrat a pořídit si parfém, který to za vás bude trochu simulovat.

Musc Intense od značky relativně nové značky Evody je niche frajeřinka. Krom toho, že parfém pořídíte v úžasném flakonu s dřevěným víčkem a černozlaté krabici, má neuvěřitelně sexy vůni a přitom voní i jako čerstvě vyprané prádlo. Prodává FAnn Parfumerie.

Komentáře