Elegantní stavba je za dne monumentální budovou plnou ostrých hran, v noci se pak nenásilně promění v téměř nadzemskou strukturu vznášející se uprostřed nelibého okolí rozvojové zóny.

Čínské architektonické studio AOE se pustilo do návrhu dnes již realizované budovy výstaviště na okraji periferie východočínského Ťi-nanu, města s téměř 7 miliony obyvateli.

Mohutná stavba se skládá ze čtveřice lehce nakloněných hmot tvaru deformované krychle. Z dálky budova působí jako z neproniknutelného běloskvoucího mramoru, ve skutečnosti jsou však vnitřní skleněné stěny zaobaleny do druhé vnější fasády z perforovaného kovu bílé barvy. Čím více se ke stavbě blížíte, tím více se vám odhaluje.

FOTO: Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu

Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 13Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 11Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 3Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 2Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - shuifa-info-town-property-exhibition-centre-aoe-chinese-architecture_dezeen_2364_col_9-scaled
Další fotky
Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - yzj-30Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 1Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 8Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 9Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 15-2Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 15Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 14Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - 18Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - detail-2Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - interior-3-1Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - yzj-17Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - yzj-29Nadzemské výstaviště v čínském Ťi-nanu - shuifa-info-town-property-exhibition-centre-aoe-chinese-architecture_dezeen_2364_col_15

Další podívaná pak nastane v noci, jakmile se setmí a výstaviště se rozsvítí. Svit linoucí se ze skleněných krychlí filtruje proděravělý kov, který mohutnou stavbu přirozeně promění v křehkou éterickou schránu světla.

Děrování architekti nerozmístili jen tak náhodně, nebo jak perforovaný plát vyšel z tovární haly. Stavba kromě výstavních prostor totiž slouží i jako kanceláře. Zatímco fasáda obklopující první dvě podlaží s výstavní funkcí pouští dovnitř i ven více světla, třetí a čtvrté s kancelářemi, vyžadující intimnější atmosféru, zůstávají potemnělá.

Neobvyklé dílo soudobé japonské architektury. Křehký dům prolomilo gigantické schodiště

Kromě samotné budovy o rozloze 5200 m² se autoři rozhodli zapracovat i na bezprostředním okolí výstaviště. Aby příchozí „uštědřili“ neestetických pohledů na okolní prostředí posetého věžemi vedoucími vysoké napětí, cestu směřující ke hlavního vstupu tak obklopili umělými travnatými vyvýšeninami.

Jan Králík

Komentáře