Nově otevřený park nesoucí jméno slavného umělce Kazimira Maleviče dekoruje rozměrné sochařské dílo reinterpretující ikonickou řadu Malevičových maleb černého čtverce na světlém pozadí. Při pohledu na něj se ocitnete v jiném světě.

Veřejnosti se v Rusku nedávno otevřely brány nového parku Kazimira Maleviče v Moskevské oblasti. Ruský malíř narozený v Kyjevě polským rodičům často trávil volné chvíle v okolním krajinném prostředí, kde vdechoval inspiraci pro svou tvorbu.

FOTO: Sochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality

Sochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07866-HDRSochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07953-HDRSochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07687-HDRSochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07938-HDR-2Sochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07917-HDR
Další fotky
Sochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC08022-HDRSochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC08010_stackSochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC08007-HDRSochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07992-HDRSochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07921-HDR-EditSochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07920-HDRSochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07902-HDRSochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07866-HDR (1)Sochařské dílo v parku Kazimira Maleviče vás dostane do jiné reality - DSC07788-HDR

Malevičem a jeho řadou suprematických obrazů s názvem „Černý čtverec“ se zas inspiroval ruský architekt a sochař Gregory Orekhov, který skulpturálně reinterpretoval přes sto let staré legendární dílo.

Orekhova sochařská verze „Černého čtverce“ slouží jako vstupní průchod do samotného parku. Návštěvník jím musí projít a rozhodnout se, zda vykročí dál do „reálného“ přírodního světa, nebo zůstane stát uvězněn v „obětí“ čtverce při pohledu do zdánlivého nekonečna představujícího stovky možných, avšak stále nenaplněných realit.

„Děravé“ výstaviště. Milióny otvorů v kovové fasádě vytvořily z mohutné budovy éterickou nádobu

Pasáž totiž tvoří dva mohutné bloky, vzdálené od sebe 3,5 metru, s černočerným průčelím, jež kontrastuje se zrcadlovým povrchem stěn průchodu. Jakmile pozorovatel vkročí mezi dvě hmoty, stane se součástí díla, jeho komplicem, padajícím hluboko do nekonečného koridoru zhmotněných reflexí sebe sama.

Jan Králík

Komentáře