Daleko od planety Země, na povrchu nehostinného Měsíce, v budoucnu možná vyroste speciálně upravený trezor naplněný milionem rozmanitých vzorků všemožných druhů živočichů a rostlin – jakási novodobá Noemova archa.

Tým vědců z University of Arizona představil plán na záchranu unikátního zemského života v případě ničivé globální katastrofy. Vulkanická erupce, asteroid nebo jaderná bomba by během pár chvil dokázaly vymýtit nespočet živočišných či rostlinných druhů.

FOTO: Vědci plánují lunární „Noemovu archu“

Vědci plánují lunární „Noemovu archu“ - Svalbard_Global_Seed_Vault_(23273281972)Vědci plánují lunární „Noemovu archu“ - svalbard-seed-vaultVědci plánují lunární „Noemovu archu“ - Apollo_15_Aristarchus_CraterVědci plánují lunární „Noemovu archu“ - lunar-pitsVědci plánují lunární „Noemovu archu“ - Mare_Tranquillitatis_pit_crater
Další fotky
Vědci plánují lunární „Noemovu archu“ - fasyVědci plánují lunární „Noemovu archu“ - Bez názvu

Navrhli tak vyslat celkem 335 milionů zamrzlých vzorků spermií, vajíček, spor a semínek ze 6,7 milionů různých rostlinných a živočišných zástupců naší modré planety pro jejich budoucí záchranu.

K jejich dopravě na Měsíc by bylo zapotřebí celkem 250 raketových startů – v porovnání se 40 starty, které byly nutné pro zkonstruování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Vzorky by byly uloženy v odolném trezoru, trezor zas pod měsíčním povrchem. Na Měsíci se totiž pravděpodobně nacházejí takzvané lunární lávové tunely sahající do hloubky 80 až 100 metrů pod povrch – ideální místo, které by trezor uchránilo před nehostinnými podmínkami samotného Měsíce.

Ruský kosmonaut na kterého se mělo zapomenout. Jeho krutá smrt zůstala desítky let utajena

Speciálně upravené úložiště zbudované na místě by disponovalo šachtou s výtahem, který by vzorky dokázal snadno dostat na povrch. Teplota v zařízení by se musela pohybovat mezi -180 a -195 stupni Celsia. O provoz se postarají roboti a o energii 190 m2 solárních panelů.

Podobný genetický trezor – Špicberské globální úložiště semen v Norsku, sice již existuje, ale i existence tohoto zařízení může být v budoucnu ohrožena.

Jan Králík

Komentáře