Francouzský pošťák strávil celých 33 let na vlastnoručním zbudování kamenného paláce, který si vysnil v jednom ze svých dávných snů. Neobvyklá stavba se stala úchvatným příkladem naivistické architektury, kterou obdivovalo mnoho známých umělců.

Ferdinandu Chevalovi bylo roku 1879 čtyřicet tři let, když při jedné ze svých pracovních pochůzek zakopl o kámen neobvyklého tvaru. Předmět mu znovu připomněl živý sen, jenž se mu zdál před patnácti lety.

FOTO: Bizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let

Bizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - Ferdinand_ChevalBizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - www museedelaposte frBizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - palais-idealBizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - palais-ideal-Ferdinand-ChevalBizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - f938b395f6b4840078586895d7ca3a0b
Další fotky
Bizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - Palais-IdéalBizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - a54fba28a52e1a08abbf54b09e629613Bizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - dreamstime_s_60525002Bizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - facade_west_-_palais_ideal_-_dsc05824Bizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - FerdinandChevalsPalace3Bizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - ideal-palace-ferdinand-cheval-eg-3Bizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - palais-du-facteur-1024×691Bizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - Palais-Ideal (1)Bizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - pebble-castle-sculpture-detailBizarní, ale úchvatný „Le Palais idéal“. Odhodlaný pošťák jej stavil sám po neuvěřitelných 33 let - unnamed

Ve snu stavil rozličné kamenné hrady, paláce a jeskyně. Ze strachu ze zesměšnění o svém snu nikomu neřekl, ale ani nezapomněl. Dalšího dne nacházel další a další kameny všemožných okouzlujících forem. Očarován schopnostmi přírody vytvářet tak půvabné tvary, se rozhodl zahodit stud a zrealizovat svůj vlastní fantazijní sen.

Po dalších 33 let Cheval během svých každodenních pracovních cest nadále sbíral kameny, strkal je do kapes a nosil domů, aby se jednou staly součástí jeho vysněného „Palais idéal“ pomalu se rodícího na pošťákově zahradě. Po čase si pořídil koš a nakonec i trakař. Na stavbě pracoval neúnavně po nocích za světla blikající olejové lampy.

Chevalovo mauzoleum

Ideální palác obývaný ne lidmi, ale všemožnými sochařskými kreaturami – lvy, draky, plameňáky, pštrosy, medvědy apod. dokončil roku 1912. Stařičký Cheval samozřejmě toužil po tom být ve svém životním díle pohřben, to mu však francouzské zákony nedovolily a tak se rozhodl postavit vlastní mauzoleum na hřbitově v Hauterives. Zemřel 19. srpna 1924 rok po jeho dokončení.

Bývalý narkoman 20 let pracoval na domě na stromě o 80 místnostech! Stal se největším na světě

Za života byl Ferdinand Cheval nepochopen okolím, ale po smrti obdivován umělci, jako byl Pablo Picasso, Max Ernst nebo André Breton a později i širokou veřejností – dnes jeho palác můžete navštívit a ocenit i vy.

Jan Králík

Komentáře