S neustále klesajícím počtem životadárných a pro planetu nepostradatelných včel se pobřežní anglické město rozhodlo ke kurióznímu řešení. Nově vzniklé budovy budou muset počítat i s „ubytováním“ včel samotářek a rorýsů.
Rada anglického města Brighton & Hove 24. ledna roku 2022 prosadila stavební zákon požadující zahrnutí speciálně upravených cihel při výstavbě nově plánovaných budov vyšších jak pět metrů. Cihly by měly pomoct v boji proti poklesu počtů včel a rorýsů.
Takzvané včely samotářky totiž ve městech obvykle hnízdí v drolící se maltě nebo starém zdivu. Moderní budovy jsou však natolik „dokonalé“, že v jejich neexistujících útrobách včely jen stěží najdou vhodné útočiště.
Speciálně upravené cihly s několika vyhloubenými dírami uvnitř by tak měly teoreticky dopomoci k tomu, co se po tisíciletí dělo zcela přirozeně, avšak dnes zmírá. Rorýsí cihly pak zdobí pouze jeden větší nenápadný otvor.
O plánovaném zákonu se diskutovalo po tři roky s odbornou veřejností rozdělenou na dvě strany. Zatímco někteří tvrdí, že speciální cihly problému úbytku včel nepomohou, ba naopak, ve špatně čištěných dírkách se dle jejich slov mohou množit roztoči či všelijaké nemoci, mnozí unikátní řešení s poukazem na přirozenou čistotu včel a přítomnost prospěšných mikrobů zcela podporují.
Zda povinné zavedení zcela nových včelích cihel (obligatorní rorýsí cihly již v několika anglických městech existují) přinese negativní, či pozitivní výsledky, se skutečně zjistí až v horizontu několika dalších let. Do té doby bude Brighton & Hove experimentálním včelím městem.
Jan Králík