S neustále klesajícím počtem životadárných a pro planetu nepostradatelných včel se pobřežní anglické město rozhodlo ke kurióznímu řešení. Nově vzniklé budovy budou muset počítat i s „ubytováním“ včel samotářek a rorýsů.

Rada anglického města Brighton & Hove 24. ledna roku 2022 prosadila stavební zákon požadující zahrnutí speciálně upravených cihel při výstavbě nově plánovaných budov vyšších jak pět metrů. Cihly by měly pomoct v boji proti poklesu počtů včel a rorýsů.

Takzvané včely samotářky totiž ve městech obvykle hnízdí v drolící se maltě nebo starém zdivu. Moderní budovy jsou však natolik „dokonalé“, že v jejich neexistujících útrobách včely jen stěží najdou vhodné útočiště.

FOTO: Unikátní řešení pro zmírající včely – včelí cihly

Unikátní řešení pro zmírající včely – včelí cihly - 66e09ca9a4bb1d2cd43afc5ed29b420dUnikátní řešení pro zmírající včely – včelí cihly - fasUnikátní řešení pro zmírající včely – včelí cihly - wqfsaUnikátní řešení pro zmírající včely – včelí cihly - 5000Unikátní řešení pro zmírající včely – včelí cihly - jh
Další fotky
Unikátní řešení pro zmírající včely – včelí cihly - swift-box-situ-cutout-crop-sq-min

Speciálně upravené cihly s několika vyhloubenými dírami uvnitř by tak měly teoreticky dopomoci k tomu, co se po tisíciletí dělo zcela přirozeně, avšak dnes zmírá. Rorýsí cihly pak zdobí pouze jeden větší nenápadný otvor.

O plánovaném zákonu se diskutovalo po tři roky s odbornou veřejností rozdělenou na dvě strany. Zatímco někteří tvrdí, že speciální cihly problému úbytku včel nepomohou, ba naopak, ve špatně čištěných dírkách se dle jejich slov mohou množit roztoči či všelijaké nemoci, mnozí unikátní řešení s poukazem na přirozenou čistotu včel a přítomnost prospěšných mikrobů zcela podporují.

Australské jezero Hillier s barvou růžové žvýkačky září vedle modrého oceánu. Jeho zbarvení zůstává stále záhadou

Zda povinné zavedení zcela nových včelích cihel (obligatorní rorýsí cihly již v několika anglických městech existují) přinese negativní, či pozitivní výsledky, se skutečně zjistí až v horizontu několika dalších let. Do té doby bude Brighton & Hove experimentálním včelím městem.

Jan Králík

Komentáře