Užijte si znovu ty nejlepší filmy s Jeanem-Paulem Belmondem a načerpejte energii a inspiraci ze studny nadhledu, přirozené elegance, fantazie a hravosti.

1. Zvíře (1977)

Komedie s Raquel Welch a Belmondem ve fenomenální dvojroli kaskadéra Michela Gauché a herce Bruna Ferrariho. Přístup „neustále přivádějme postavy do naprosto krkolomných situací, a to i doslova fyzicky “ odkazuje až k velkým prvopočátkům filmového smíchu, k Busteru Keatonovi a Haroldu Lloydovi. Pády ze schodů, gorila v reklamně na špagety ani do krajnosti vybuzněný Bruno Ferrari nestárnou. Režie: Claude Zidi.

2. U konce s dechem (1960)

Dlouhé, zdánlivě improvizované scény a zároveň formální vytříbenost, víceznačné dialogy, nesdělitelné nálady, do toho produkce jazzového bigbandu bez zjevné spojitosti s obrazem. Příběh o krádeži auta, vraždě a útěku, a o zločinu, sexu a násilí vůbec. Naprosto úžasný film za zcela minimální rozpočet (v přepočtu kolem 90 tisíc dolarů), v němž odstartovala Belmondova hvězdná kariéra. Režie Jean-Luc Godard.

3. Muž z Ria (1964)

Belmondo hraje Adriena Dufourqueta, vojáka na týdenní dovolené, který neztrácí čas a spěchá za snoubenkou Agnes (Françoise Dorléac). Tu však unese záhadný gang. Dufourquet se pustí do stíhání, při kterém se dostane do Rio de Janeira. V Brazílii se pak odehrává svérázný crossover mezi bondovkou a Indiana Jonesem. Vizuálně velmi působivý film! Režie: Philippe de Broca.

4. Černý Petříček (1965)

Jean-Paul v roli znuděného spisovatele Ferdinanda „Petříčka“ Griffona, který opustí bohatou manželku a uteče s Marianne Renoir (Anna Karina) – bývalou milenkou a současnou chůvou. Lahůdka pro příznivce lehce ujetých filmů, spletitých dialogů, písní a tanců. Režie Jean-Luc Godard.

5. Muž z Hongkongu (1965)

Film s patrně nejkrásnější „Belmondo girl“, Ursulou Andres. A to už něco znamená vzhledem k tomu, že Belmondo hraje většinou se samými krásnými ženami. Ursula Andres vyniká i tím, že vůbec neumí hrát, což nevadí, stejně jako to nevadilo v bondovce Dr. No (1962). A stejně jako ve většině svých rolí si zde Belmondo kaskadérské kousky provádí sám, bez dubléra. Režie: Philippe de Broca.

 

6. Muž z Acapulca (1973)

Francouzský název zní „Le magnifique“, což lze přeložit jako skvělý, velkolepý, přenádherný, úžasný. A právě takový Belmondo (nejen v tomto) filmu je. Muž z Acapulca, satira na bondovky a podobné žánry, je zároveň film, který patrně nejlépe ukazuje všestrannost Belmondova talentu. A náhlá a naprostá změna perspektivy po 40 minutách filmu je prostě geniální. Režie: Philippe de Broca.

 

7. Siréna od Mississippi (1969)

Když Louis Mahé (Belmondo) a jeho manželka Marion (Catherine Deneuve) vyjdou z kina po shlédnutí filmu Johnny Guitar, Marion poznamená, že to bylo lepší než běžný western. A totéž platí i o samotném Truffautově filmu: je to o dost lepší než průměrný romantický film. Režie: François Truffaut.

8. Profesionál (1981)

Během 70. a 80. let Belmondo hrál v desítkách akčních filmů, které byly komerčně úspěšné, ale kritikou většinou přijímané nevlídně. V Profesionálovi Belmondo zrazený francouzským státem osnuje pomstu. Film je plný násilí a zároveň humoru a Belmondo roli osamělého a poctivého akčního hrdiny zabydlel dokonale. Hudbu složil Ennio Morricone. Režie: Georges Lautner.

9.  Práskač (1962)

Francouzská kriminálka v nejlepší formě, o kriminálníkovi, který se po šesti letech vrací z výkonu trestu a ve svém povolání hodlá pokračovat. O důmyslnosti zápletky a vyprávění svědčí i výrok Quentina Tarantina : „O co v tomto filmu jde, mi začalo být jasné až v posledních dvaceti minutách.“ Režie: Jean-Pierre Melville.

10. Bídníci 20. století (1995)

Kniha podle románu Victora Huga, tentokrát za druhé světové války. Belmondo se zhostil trojrole: bývalého boxera Fortina, jeho otce i Jeana Valjeana z Hugova románu. Režie: Claude Lelouch.

 

Komentáře