Neklidný život rebelujícího herce plného odzbrojujícího šarmu, kterému podlehla i Romy Schneiderová nebo Nico, doprovázely četné skandály milostné i kriminální včetně doposud nevyřešené vraždy Delonova osobního bodyguarda.

Narodil se jako Alain Fabien Maurice Marcel Delon na pařížském předměstí Sceaux nad Seinou 8. listopadu roku 1935. Po rozvodu rodičů byl čtyřletý Delon poslán na výchovu k pěstounské rodině. O neposlušného Alaina, který byl pro špatnou kázeň vyhozen z několika škol, se po smrti pěstounů opět starala matka, jež se ho snažila zaměstnat prací v řeznickém obchodě svého nového manžela.

V sedmnácti letech se přidal k francouzskému námořnictvu, kde sloužil celé čtyři roky (z toho 11 měsíců strávil ve vojenském vězení, opět pro nedisciplinovanost) a osobně se účastnil i první války v Indočíně v letech 1953-1954. Z armády byl propuštěn roku 1956.

FOTO: Herec, rebel, sex symbol, ale i řezník a mariňák. Legendární Alain Delon, oslaví 85 narozeniny

Herec, rebel, sex symbol, ale i řezník a mariňák. Legendární Alain Delon, oslaví 85 narozeniny - The-Rake-Alain-Delon-01Herec, rebel, sex symbol, ale i řezník a mariňák. Legendární Alain Delon, oslaví 85 narozeniny - delonHerec, rebel, sex symbol, ale i řezník a mariňák. Legendární Alain Delon, oslaví 85 narozeniny - alain-delon-hero-scaled-1920×1080-c-centerHerec, rebel, sex symbol, ale i řezník a mariňák. Legendární Alain Delon, oslaví 85 narozeniny - Le-Samourai-GQ-3Jan18_rex_bHerec, rebel, sex symbol, ale i řezník a mariňák. Legendární Alain Delon, oslaví 85 narozeniny - Alain-Delon-with-middle-part-one-stuf-shirt-front-and-black-cuff-links-with-wing-collar
Další fotky
Herec, rebel, sex symbol, ale i řezník a mariňák. Legendární Alain Delon, oslaví 85 narozeniny - Alain_Delon_Rocco_et_ses_frères_1Herec, rebel, sex symbol, ale i řezník a mariňák. Legendární Alain Delon, oslaví 85 narozeniny - 70d28e5166fbb9630b105bf9a1f90fbfHerec, rebel, sex symbol, ale i řezník a mariňák. Legendární Alain Delon, oslaví 85 narozeniny - Alain-Delon-01-GQ-3Jan18_getty_b

Mladík bez peněz se pokoušel uživit jakoukoliv prací – vrátník, číšník, sekretář. Během těchto let tápání se však spřátelil s francouzskou herečkou Brigitte Auberovou, jíž doprovázel na filmovém festivalu v Cannes, kde si pohledného Delona všiml americký filmový producent David O. Selznick. Selznick nabídl Delonovi kontrakt, pod podmínkou, že se naučí anglicky – mladý talent se však rozhodl raději nastartovat kariéru v rodné Francii.

Za nedlouho se jméno modrookého dvacátníka stalo známým po celé Evropě. V jeho 25 letech se o Delonovi, který hrál po boku největších hvězd a zářil ve filmech proslulých režisérů typu Godarda, Viscontiho či Antonioniho, mluvilo jako o „nejsvůdnějším muži filmu“, někdy je tak přirovnáván k Brigitte Bardotové v mužském provedení.

Kromě kariérních úspěchů jej však pronásledovala skandální pověst, zapříčiněná Delonovou buřičskou povahou, kterou vždy přitahovalo to tajemné zakázané. Mimo četných milostných aférek (byl například zasnouben s jeho první velkou a životní láskou Romy Schneiderovou, když prožíval milenecký vztah se zpěvačkou Nico, která mu nakonec porodila syna „Ariho“) se namočil i do problému poněkud větších – nejslavnějším z nich byla jistě Markovićova aféra.

Mlékař, dělník i leštič rakví. Tím vším byl Sean Connery, než se stal legendárním Jamesem Bondem

Stevan Marković byl Alainovým ex bodyguardem, když byl roku 1968 mrtvý nalezen s průstřelem hlavy. Delon se celý život přátelil s vlivnými figurkami z podsvětí, jako byl srbský gangster Vojislav Stanimirović nebo François Marcantoni, jež se stal podezřelým z Markovićovy vraždy. Očividná spjatost s hlavními figuranty případu, který zůstává dosud nevyřešen, stála samotného Delona i s jeho tehdejší manželkou Nathalie Delonovou několik hodin ve vyšetřovací vazbě.

Filmová hvězda se před pár lety odebrala do hereckého důchodu, který rád tráví se svými zvířecími miláčky – na jeho zahradě odpočívá věčným spánkem celkem 50 psů. Dnes se již 85letá žijící legenda, která nevěří kvalitě novodobých filmů, odmítá dívat na staré filmy v nichž kdysi zářila – většina z jeho kolegů, přátel i lásek ze zlatých filmových časů jsou totiž dávno po smrti.

Jan Králík

Komentáře