Jen málo doplňků v pánském šatníku zažívá tak náročný provoz, jako každodenní příruční zavazadlo. Většina mužů se asi nebude k aktovce nebo batohu chovat jako ke svátosti. I když už jsme se naučili pečovat o boty, krémovat a voskovat je, nikoho by asi nenapadlo čas od času dát do pořádku aktovku, která věčně leží někde na zemi, v autě, nebo je zatížená tunami papírů.

Ale to je vedlejší.

Taška, kterou s sebou nosíte, a je jedno, jestli batoh nebo hladká a úzká aktovka, doplňuje váš styl a prezentuje víc, než si myslíte. Při nošení reprezentujete staletou historii lidí před vámi, kteří dokumenty nosili.

Akademická vsuvka z historie, možno přeskočit.

Už ve čtrnáctém století muži nosili tašky z plátna na přenášení peněz a cenností. To se následně přetransformovalo na brašny na koně, ve kterých byly přenášeny dokumenty mezi zeměmi. Až v roce 1820 ale pařížský obuvník Godillot vytvořil kufřík z pevného, kobercového materiálu s kovovou konstrukcí. Velmi se ujal u vládních úředníků, kteří museli nosit papíry a odtud se začal vyrábět z kůže. Aneb pradědeček kufříků. Následně vznikla lehčí varianta – aktovka. Slovo akta znamená složky, dokumenty a materiály.

Pouzdro na dokumenty, které nosil Franklin D. Roosevelt.

Aktovka krále Jiřího VI.

Ikonický kufřík, ve kterém putují dokumenty mezi Královnou Alžbětou II. a ministerským předsedou.

Co zvážit, než si zavazadlo pořídíte?

Jaký máte životní styl. Pokud pracujete s papíry a počítačem, je na místě investice do kvality. Jestli vám jde jen o styl, klidně noste Zaru a každý třetí měsíc střídejte.

„Současná“ aktovka

Nemůžeme říct klasická. Klasická aktovka by bylo něco se sponou, co vypadalo skvěle před lety. Ale dnes taky nepoužíváme telefony, které byly v kurzu před dvaceti lety. A stejně jako telefony, současná aktovka je úzká, minimalistická a jednoduchá

Značka Mullbery je tradiční, britská a luxusní. Všechno, co dělají, vydrží roky. Mulberry, info o ceně v e-shopu.

Pokud se od aktovek v klasickém designu nechcete odpoutat, aspoň jděte po trochu lepší a modernější verzi. Paul Smith, info o ceně v butiku.

Pokud nechcete investovat do kvality a baví vás věci střídat, tahle aktovka je ze Zary a taky vypadá dobře. Info o ceně v obchodě.

Batoh

Ano, můžete je nosit k obleku, k bomberu a teplákům nebo džínům a tričku. Jakmile si pořídíte univerzální batoh, který vypadá sofistikovaně a není vytvořen na lezení po horách nebo přežití v divočině, neexistuje důvod, proč ho nenosit. Nehledě na to, že je to prostě pohodlnější na každodenní nošení. Sice si ho neberte na schůzku do Bílého domu, ale kdykoliv jindy můžete. Jen si představte ty volné ruce.

Batoh Burberry, info o ceně v butiku.

Batoh Tom Ford, info o ceně na internetu. Naprosto pohodlně nahradí aktovku a nikdo nebude moct říct ani fň.

Pouzdro na dokumenty

Je sofistikovanější než jiná zavazadla a budete vypadat organizovanější. Jakmile s sebou totiž nosíte pouze papíry a maximálně iPad, musíte mít zorganizovaný život. Zvolte si ho, pokud jezdíte autem každý den a parkujete blízko svých destinací.

Pouzdro na dokumenty Burlington, Smythson of Bond Street. Info o ceně v e-shopu.

Pouzdro z hladké exotické kůže, Fendi. Info o ceně v butiku.

Jaké už radši nenosit

„Trendová aktovka pro váš příruční počítač“

Ty látkové, univerzální kufry a tašky, které se prodávají v obchodech s elektronikou vedle počítačů za zvýhodněnou cenu při nákupu flashky navíc. Jsou pro tašky to, co jsou Crocs pro boty. A budete radši chodit v Loake nebo v Crocs? Když se začaly notebooky prodávat ve velkém, což relativně není tak daleko, byly všude. Dneska už jsou zbytečně velké a nezajímavé.

Etue – aneb buzertaška (to je oficiální název)

Nosit pánské psaní je něco jiného. Jsou vyvedená hezky, čistě a vypadají kvalitně. Taková ta prapůvodní etue, kterou nosili příslušníci honorace před lety, je pořád k vidění stále u mužů na ulicích, ač by měly být v muzeu Komunismu (to je mimochodem kousek od Palladia v Praze a je to úžasný prostor).

Komentáře