Pokud jde o získání výhody proti nepříteli, armáda se musí spoléhat na nejrůznější taktiky. Už ve starověku patřilo použití zvířat v boji k tehdejším vojenským strategiím, jinak tomu není ani dnes. Od Hannibalových slonů až po netopýří bomby, zvířata hrají ve válce klíčovou roli již tisíce let.

Na příběh o Hannibalovi, který před více jak 2 000 lety překročil Alpy a porazil nepřítele díky slonům, si jistě vzpomenete z hodin dějepisu na základní škole. Úloha zvířat ve válce se ale začala znatelně rozšiřovat až počátkem minulého století. Zvířata tehdy začala být využívána k nejrůznějším úkonům. Některé z nich nám dnes můžou přijít nepochopitelné, jako například pokus americké armády s netopýry, které proměnili v časované bomby a použili proti Japoncům. To je samozřejmě jeden z bizarnějších příkladů, využití zvířat ve válce spočívá hlavně v prozkoumávání terénu, přenášení zpráv, nošení armádní techniky a v neposlední řadě v morální podpoře samotných vojáků. Na fotografie zachycující úděl zvířat ve válce se můžete podívat v naší galerii.

FOTO: Zvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě

Zvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - rocket-donkeyZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - wojtek-bearZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - elephant-tanksZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - camel-soldierZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - navy-monkey
Další fotky
Zvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - trench-dogZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - bataaZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - navy-dolphinZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - miner-ratZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - pigeon-messageZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - mark-dogZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - tank-pigeonZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - gasmaks-dogsZvířata a válka. 14 fotografií zachycující obvyklé i neobvyklé způsoby využití zvířat v armádě - pilot-cat

V první světové válce hráli nejvýznamnější roli psi, ptáci a krysy. Holubi byli vycvičeni k nošení zpráv mezi prapory nebo i na delší vzdálenosti. Byly zde také pokusy z těchto opeřenců udělat špiony (například k fotografování), bohužel se nesetkaly s valným úspěchem.

S příchodem 2. světové války již v sovětské armádě probíhal výcvik psů, kteří měli umisťovat bomby před nepřátelské tanky. Jejich úděl také spočíval v přenášení munice nebo vyhledávání zraněných vojáků, případně nášlapných min.

Za nejúspěšnější projekt v této oblasti se za poslední roky považuje výcvik delfínů, který probíhá převážně v USA a Rusku. Delfín dokáže ve vodě velmi hbitě vyhledat jakoukoliv nepřátelskou hrozbu, případně zaměřit ukrytou podmořskou minu.

Chrabrý vojín jménem Wojtek: jak se z mláděte medvěda hnědého stal udatný voják a výsostný symbol polské armády

Zvířata se však války neúčastnila pouze na bitevních polích, ale také mimo ně. Od vojenských kasáren po námořní lodě, vojáci si rádi nablízku ponechávali nejrůznější mazlíčky, kteří jim měli dodat morální podporu a pocit pohodlí v době zdánlivě nekončící války. Ať už myš nebo opice, zvířecí maskoti se stali neodmyslitelnou součástí většiny vojenských útvarů. Malá opička na palubě bitevní lodi se sice může jevit jako roztomilá podívaná, ale nesmíme zapomínat na utrpení, které sebou použití zvířat ve válce přineslo a nadále přináší.

Michal Švehla

V Íránu zadrželi veverky podezřelé ze špionáže a další těžko uvěřitelné příběhy, které jsou vážně pravdivé

 

Komentáře