Kuriózní fotografie exotických tvorů brázdících typicky evropskou krajinu jsou jednou z mála připomínek zapomenutého faktu, že světové války si i v moderních časech vyžádaly pomoc obřích savců.

Obrázek slona na bitevním poli válek dávných civilizací není až tak nepředstavitelným, to, že pomohl při válečném snažení i v moderní době však zůstává poměrně neznámo.

Zatímco za starých dob se gigantický savec dostal přímo na bitevní linii, kde měl za úkol zastrašit nepřátele a rozprášit jeho formaci, ve 20. století se sloních dovedností využívalo poněkud jinak.

FOTO: Sloní síla v moderních válečných letech

Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (17)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (11)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (10)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-warSloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (14)
Další fotky
Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (9)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (4)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (13)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (12)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (7)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (6)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (5)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (3)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (2)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (1)Sloní síla v moderních válečných letech - elephants-in-war (16)

Protože většina z tažných zvířat typů koňů apod. byla během první světové války “vypůjčena” pro válečné účely na frontě, mnoha farmářům ubyla dosud nenahraditelná pomocná síla. Začali se tedy poohlížet jinde. I v cirkusu.

Na pole se tak dostala exotická zvířata, jako byl třeba právě slon. Mohutní sloni tak orali pole, pomáhali se senem nebo těžkou prací. Takový osud potkal i oblíbenou slonici Lizzie.

Pracovali však i po boku samotných vojáků. Odklízeli sutiny, převáželi munici, nakládali a vykládali suroviny nebo táhli těžké stroje a to včetně letadel.

Nepotopitelný Sam, kocour, který bez úhony přežil torpédování tří lodí, včetně proslulého Bismarcku

Sir William Slim, britský maršál, který se svou úspěšnou strategií vyznamenal v boji proti Japoncům za druhé světové války, si nemohl pomocný chobot velkých obrů vynachválit: “Bez nich by byl náš ústup z Barmy ještě namáhavější a pozdější postup k jejímu osvobození pomalejší a složitější”.

Jan Králík

Komentáře