Psychologové se v poslední době podrobně zajímají o fenomén tzv. gritu. I když to není zcela přesné, překládejme to slovo například jako odhodlání. Nebo jako pevnou vůli. Proč? Prostřednictvím rozsáhlých výzkumů totiž experti dospěli k zajímavému zjištění – vaše IQ může být hodně vysoké, ale zářnou profesní kariéru vám nezaručí.

 

Představte si třídní sraz. Chystáte se na něj s obavami a trémou, neboť se přirozeně bojíte, že se budete muset srovnávat, vychloubat a ostatním dokazovat, že jste to osobně i v práci dotáhl fakt daleko. Po chvíli rozkoukávání se a obvyklých srazových povinnostech, jakými jsou ukazování fotek, jež vlastně vůbec nikoho nezajímají, nebo vyprávění značně přibarveného životopisu, se nestačíte divit.

Na setkání dorazil i spolužák František. Na gymplu mu šlo úplně všechno levou zadní – během hodin chemie jen tak mimochodem objevil nový prvek, který byl okamžitě zařazen do periodické soustavy, latinsky uměl jako česky a učitelé ostatním nemilosrdně neustále předhazovali hodnotu jeho IQ, které mu tiše záviděli i oni sami. František je odsouzen k doživotnímu úspěchu, říkali jste si tenkrát. Štval vás tím, ale zároveň byste s ním neměnili a raději se spokojili se svou jen lehkou nadprůměrností.

Jenže teď zažíváte šok. Geniální spolužák nepracuje v NASA, v NATO a jeho inteligenci nevyužívá ani OSN. Neodešel do velkého města, na zahraniční kariéru ani nepomyslel, přestěhoval se do Horní Dolní, kde jako inženýr zkoumá v místní chemičce vzorky vody z Labe. Vlastně už ani to, teď dělá vedoucího místní knihovny. Jak je to možné, říkáte si? Vždyť i vy se svými trojkami z matematiky a jen základním všeobecným přehledem prožíváte ve srovnání s Františkem závratně úspěšnou kariéru.

Asi mimo jiné disponujete zmíněným gritem. Podle psycholožky Angely Duckworthové vysoké IQ a všestranný talent ještě vůbec neznamenají nadějné vyhlídky na úžasnou (nejen) profesní budoucnost. Budete to mít v životě mnohem snazší, jestliže vaše emoční spektrum obsahuje dostatečné množství vášně a vytrvalosti, tedy ty nejdůležitější složky gritu. Podle ní nejsou rozhodující příznivé výsledky IQ testů ani diplomy z nejprestižnějších univerzit. Vlastně mnohem víc se vám hodí, když jste „lidští“, prostě normální smrtelníci, žádní jedinci s nadpřirozenými schopnostmi.

Hlavně musíte opravdu makat, v práci se ničemu nevyhýbat, umět řešit i problémy a nevyhýbat se nepříjemným úkolům, prostě být vytrvalý. Ano, s ohledem na toto by se grit dal přeložit jako houževnatost, potřebujete-li český termín. A nežijte v tomto směru jen přítomností, snažte se houževnatě pracovat i na své budoucnosti. Rozhodně se vám to vyplatí. A také buďte vášniví, ve smyslu nadšení. Pro to, co děláte, pro to, čím toho dosáhnete. Podle Duckworthové není úspěchem jen samotný výsledek, dosažení něčeho, ale i způsob (cesta) k tomu.

Navíc, vysoce úspěšní lidé se snaží nepodléhat momentálním frustracím, neúspěchy, zvlášť pouze dílčí, neberou jako své fatální selhání.

Psycholožka na základě svého průzkumu, během nějž dospěla k jednoznačnému závěru, že v úspěšné kariéře znamená systematická pracovitost mnohem víc než přirozený talent, sestavila dvě rovnice:

Talent x úsilí = dovednost

Dovednost x úsilí = dosažení cíle

Je nám jasné, že vám toto moc neřekne, zkuste mít však na paměti aspoň jednotlivá slova z výše uvedeného. Když budete vyvíjet dostatečné úsilí, o to efektivněji se váš talent zúročí. A jak vidíte, úsilí se počítá hned dvakrát. Nepouštějte to z hlavy.

Martin Hradecký

A zde si přečtěte, jak oko prozradí vaši sexuální orientaci.

Komentáře