Lidé často mylně věří, že inteligenční kvocient je hodnotou, která po narození zůstává stále stejně vysoká (nebo nízká). Pravdou však je, že mozek můžeme určitými činnostmi tvarovat a posilovat, a tím i samotné IQ zvýšit!

1. Naučte se nový jazyk

Když se učíte nový jazyk, přijímáte celou řadu nových a komplexních pravidel. Tím posilujete kortikální řidící systém a zvětšujete objem hipokampu. Jednoduše řečeno, způsobíte tím rozšíření vašich jazykových center a mozku tak umožníte v určitých činnostech, jako je čtení, pracovat mnohem efektivněji.

2. Hrajte šachy

Šachy jsou složitou a komplexní hrou, která rozvíjí vaše dovednosti pro řešení problémů, zlepšuje koncentraci a stimuluje obě strany mozku, což pomáhá posílit vaše kalózní těleso. Kalózní těleso je část mozku, která spojuje obě hemisféry. Experti teoretizují, že Einstein byl tak brilantní, právě z toho důvodu, že jeho kalózní těleso bylo mimořádně vyvinuto, takže byl v jednom okamžiku schopný používat celý svůj mozek, nikoli pouze jednu z jeho částí. Ve Venezuele navíc byla vypracována studie, která potvrdila, že po 14 týdnech hraní šachů se zkoumaným dětem výrazně zvýšilo IQ. Ke stejnému závěru došla i další studie z roku 2003 z Flinders University v Austrálii.

3. Meditujte

Nespočet studií prokázalo, že meditace pouhých 20 minut denně nejen posiluje vaši náladu a snižuje stres, ale také zvyšuje efektivitu. Pokud jste ochotni denně vyměnit 20 minut surfování na internetu za 20 minut meditace, můžete si tak výrazně zpříjemnit život.

4. Začněte hrát na hudební nástroj

Studie z univerzity v Curychu ukázala, že zdokonalování se ve hře na hudební nástroj může zvýšit IQ jak dospělých, tak i dětí. Sice se nejedná o žádný významný nárůst, přesto při pravidelném trénování můžete svoje IQ zvýšit až o 7 bodů!

5. Dodržujte spánkový režim

Vědci z centra pro výzkum spánku v Loughborough University přišli na to, že za každou hodinou, kterou si ukrojíte z doporučených 8 na noc, můžete srazit až celý bod z vašeho IQ! Z toho plyne, že průměrně inteligentní člověk by se po několika probdělých nocích mohl velmi lehce stát mentálně opožděným.

6. Choďte sprintovat

Závěry neurovědy jsou jasné: fyzické cvičení je pro náš mozek velmi dobré. Ve skutečnosti pohybem mozek procvičíme mnohem lépe, než kdybychom se pustili do nějaké logické hry. Jelikož sprint se řadí ke kardiovaskulárnímu tréninku, výsledky jsou mnohem znatelnější, než např. u posilování, které je s růstem inteligence spojováno jen zřídka.

7. Berte kreatin

Výzkum z univerzity v Sydney ukázal, že pokud budete užívat 5 gramů kreatinu denně, můžete svoje IQ zvýšit až o 15 bodů, a to již za neuvěřitelných šest týdnů. Vedoucí studie Caroline Raeová tvrdí: „Kreatin významně posílil výkon mozku.“ Proč tomu tak je? Částečně proto, že zvyšuje hladinu energie, která je k dispozici pro výpočty odehrávající se v mozku.

8. Pravidelně snídejte

Pravidelná konzumace snídaně prokázaně zlepšuje koncentraci, paměť, náladu a schopnost řešit problémy. Snídaně je první příležitostí k tomu, aby tělo načerpalo potřebnou hladinu glukózy, která je hlavním energetickým zdrojem mozku.

9. Zhluboka dýchejte

Nízká hladina kyslíku v krvi znamená i snížené fungování mozku. Hlubokým dýcháním můžete ale celý problém prakticky okamžitě napravit. Do krve, a tím pádem i do mozku, si tímto způsobem přivedete řádově více kyslíku.

Michal Švehla

11 věcí, které chytří lidé v práci neříkají, pokud chtějí být úspěšní

Komentáře