Dnes neplatí, že musíte do konce života dělat to, co jste vystudovali. Nemusíte na jednom místě zůstávat dvacet let. Nikdy není pozdě přetnout svou dosavadní kariéru a začít působit v jiném oboru. Protože správný čas na změnu je právě TEĎ!

Říká se, že život je změna. Ale ne každá změna je prospěšná – zvláště ta spontánní. Než se rozhodnete od základů překopat svůj život, dobře si promyslete, zda to skutečně chcete a svoje sny umíte naplnit.

1. Dobrá energie

Nikdy ze stávajícího pracovního místa neodcházejte na truc. Nedovolte, ať vás ovládne akutní naštvání a váš odchod doprovází špatná energie. Neodcházejte ze vzteku na druhé. Pokud změnit místo, tak jen a právě kvůli sobě a svému dobrému pocitu ze změny.

2. Připravte se

Než se rozhodnete definitivně opustit stávající místo a vrhnout se na novou kariéru, navštivte ve volném čase přípravné kurzy. Nejen že tak nezávazně nahlédnete do nového světa, ale hlavně získáte první praktickou zkušenost a pohled z druhé strany.

3. Nový obor, nové možnosti

Zjistěte si o svém vysněném oboru co nejvíc informací. Jaké jsou požadavky, abyste uspěli? Jsou možnosti kariérního růstu? Je pozice žádaná? Nejedná se o sezónní nebo trendovou záležitost? Bude to skutečně váš full time job, nebo si budete muset najít ještě další práci?

4. CV

Předkládejte vždy aktuální životopis. Současně hrdě přiznejte, co všechno jste v životě už stihli. I menší pracovní či životní zkušenost vám může otevřít dveře někam dál. Ale nikdy, nikdy, nikdy v životopise nelžete.

5. Víte, do čeho jdete?

Pokud vás láká zcela nový obor, nebojte se to zkusit. Fakt, že nemáte zkušenosti s organizováním rozluček se svobodou, neznamená, že toho nejste schopni. Vize vlastního baru je jistě pěkná, ale skutečně víte, co všechno takový provoz obnáší? Kromě kontaktů na ty správné lidi máte třeba i potřebný kapitál, případně schválí vám banka půjčku či hypotéku?

6. Kontakty

Alfa a omega všeho. Dlouhodobě si vytvářejte a udržujte kontakty. Nikdy nevíte, na koho narazíte a kdy se vám něčí pomocná ruka bude hodit.

A dost! 5 vět, které znamenají, že se nebezpečně blížíte profesnímu vyhoření

7. Karty na stůl

Udělejte si seznam všeho, co se novým zaměstnáním změní, o co přijdete a co získáte. Překonejte strach a klaďte si otevřeně otázky, které vás děsí. Naruší změna práce váš zaběhnutý život? Bude nová pozice srovnatelná s tou stávající? Je nová pracovní pozice třeba níže postavená, ale zase v prestižnější firmě? Změní se váš měsíční příjem? Nakolik se pak změní váš životní standard?

8. Hlas lidu

Vnímejte názory okolí na vaše rozhodnutí, ale nenechte se jeho názory zviklat. Za relevantní považujte jen názory těch lidí, kterým důvěřujete, a na základě jejich vlastních pracovních zkušeností mohou vaši situaci fundovaně komentovat.

9. Buďte realisté

Pokud váš potenciální zaměstnavatel vyžaduje plynulou mandarinštinu a vaše jazykové maximum čítá letní kurz francouzštiny (čti popíjení vína na francouzské riviéře), neplýtvejte nejen jeho, ale hlavně svým časem a svými nadějemi. Setrvávání v omylu a falešné naděje jsou destruktivní.

10. Nebojte se změny

Každý konec je začátkem něčeho nového a přirozeně jiného. Změny jsou dobré a prospěšné. Donutí nás opustit naši komfortní zónu. Překročit práh toho, kde se cítíme bezpečně a jistě. Není ale přece o tomhle lidský vývoj obecně?

Jiří Hofbauer

11 věcí, které chytří lidé v práci neříkají, pokud chtějí být úspěšní

Komentáře