Už více než 200 lidí zemřelo při pokusu vyjít na vrchol Mount Everestu. Náročnost samotného výstupu vede k tomu, že mrtvoly jsou většinou ponechány svému osudu. Tento zdrcující pohled je výstrahou pro všechny ty, kdo se o výstup na vrchol chtějí pokusit. Mrtvá těla jsou přitom často uložena při trasách ostatních lezců.

Již jako děti jsme se naučili, že Mount Everest je nejvyšší hora na světě. Znali jsme její jméno, ale neuměli jsme si pod ním nic určitého představit. Jsou ale odvážlivci, kteří se s tím nespokojí. Fascinace horou jim prostě nedá spát a musejí ji pokořit. Touha postupně proroste v posedlost a za tu se platí často i životem.

FOTO: Mount Everest a jeho oběti

Mount Everest a jeho oběti - klorfineMount Everest a jeho oběti - hannelore-schmatzMount Everest a jeho oběti - 1280px-mount_everest_as_seen_from_drukair2_plw_editMount Everest a jeho oběti - george-malloryMount Everest a jeho oběti - everest-clouds
Další fotky
Mount Everest a jeho oběti - green_bootsMount Everest a jeho oběti - dead_body_mount_everest2Mount Everest a jeho oběti - mt-everest

Mrtvá těla jsou z Everestu jenom málokdy odnášena zpět. Náročnost celé operace spíše velí ponechat je na místě úmrtí. Zůstanou pak jenom anonymním mementem pro další horolezce. Tito odvážní chtěli zdolat horu a být slavní, ale hora zdolala je a nikdo už nezná jejich jména.

Nejznámějším je bezpochyby lezec pojmenovaný jako „zelená bota“. Ten zůstal těsně před nejtěžší částí výstupu, tzv. zónou smrti. Jeho mrtvola ležela v jedné z malých jeskyň, kde se připravoval na poslední fázi cesty na vrchol. Dnes už tam jeho tělo není, ale ještě donedávna sloužilo jako referenční bod pro ostatní lezce.

Zelená bota

Slavná zóna smrti začíná ve výšce 8000 metrů. Tam je koncentrace kyslíku oproti normálu jen třetinová, tam těžknou nohy, jako byste nesli svoji váhu několikanásobně, tam si lidé kradou kyslíkové zásoby. Extrémní zima, jako i náročnost dalšího výstupu si vyžadují další a další neidentifikované oběti. Je to zrádná situace, člověk měl ještě před chvílí pocit, že už má vyhráno, ve skutečnosti však dorazil do fáze, kdy nevydrží déle než 48 hodin. Ještě nebezpečnější je pak zóna smrti při sestupu.

Jedna z neznámých obětí nejvyšší hory světa

Friedrich Nietzsche ve svém Zarathuštrovi píše: „Ten, kdo stál na vrcholcích nejvyšších hor, se na všech truchlohrách a smutečních oznámeních jenom zasměje.“ Mount Everest však, zdá se, nerespektuje ani slovutného filosofa. Při výstupu na horu člověk neustále potkává tragické osudy a při pohledu z vrcholu hory, kromě nevyslovitelné krásy, vnímá i určitou závrať. Uvědomuje si cenu, již byl ochoten za tento výhled zaplatit.

Jan Korda

A zde si přečtěte o unikátním objevu na úpatí hory Sinaj.

Komentáře