Byla to tenkrát velká ztráta. A stále ještě je. Za pár dní to bude už 8 let, co boj s těžkou nemocí nezvládl jeden z nejlepších herců české filmové a divadelní historie Vladimír Dlouhý. Připomeňme si jeho nejvýraznější role. Letošního 10. června by totiž Dlouhému bylo 60.  

Vladimír se na plátnech kin ocitl už jako dvanáctiletý, a to hned v hlavní roli, kdy v roce 1970 oslnil v Kachyňově dramatu o obrně Už zase skáču přes kaluže. Následovaly další dětské a teenagerské role, mimo jiné ve stále vysílané Robinsonce (1974) nebo v Plavení hříbat (1975) a Vladimír se stal nejobsazovanějším dětským herce své generace.

FOTO: Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý

Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 1_uz-zase-skacu-pres-kaluze-1970Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 2-robinsonka-1974Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 3_plaveni-hribat-1975Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 4_arabela-1980Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 5_laska-z-pasaze-1984
Další fotky
Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 6_s-certy-nejsou-zerty-1984Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 7_dobrodruzstvi-kriminalistiky-1989Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 8_bumerang-1996Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 9_knoflikari-1997Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 10_jedna-ruka-netleska-2003Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 11_krev-zmizeleho-2004Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 12_non-plus-ultrasFilmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 13_hlidac-c-47-2008Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 14_kajinek-2010Filmy, ve kterých zářil nezapomenutelný Vladimír Dlouhý - 15_expozitura-2010

I když by to mohlo vypadat nevyhnutelně, Dlouhý se hercem z povolání nechtěl stát. Toužil po kariéře stavebního inženýra, kterým byl jeho otec, a hodiny po vyučování trávil v hale, kde se intenzivně věnoval hokeji. Ale naštěstí to bylo nakonec jinak a Vladimír vystudoval pražskou konzervatoř. Ukončil ji dost zajímavě, když odmítl napsat diplomovou práci s tím, že herec má hrát a ne psát elaboráty.

V roce 1980 Vladimír potkal Arabelu a dobře mu tak. Díky roli Petra Majera si ho začal pamatovat celý televizní národ a milovaly ho celá sídliště dospívajících dívek, jejich matek i babiček. Další výrazné seriálové role Vladimír Dlouhý dostal například v Dobré Vodě (1982) z prostředí koňských dostihů nebo v historickém Dobrodružství kriminalistiky (1989).

Nejvýrazněji ovšem Vladimír Dlouhý zářil ve filmu a jako jeden z mála našich herců má víc než jednoho Českého lva – prvního dostal v roce 2008 za vedlejší roli v dramatu Hlídač č. 47, druhého (už bohužel) obdržel in memoriam za roli Novotného v dramatu na motivy života nejslavnějšího kriminálníka novodobé české historie Kajínek. Ale řekněme si to na rovinu. Nejvíc z nás si Vladimíra Dlouhého pamatuje jako Petra Máchala v kultovní pohádkové komedii S čerty nejsou žerty (1984) režiséra Hynka Bočana. Další známé filmové a televizní role Vladimíra Dlouhého si připomeňte v naší fotogalerii.

Martin Hradecký

A zde se dozvíte něco nového o Johnny Deppovi, který slaví 55. narozeniny.

Komentáře