Je běžné, že vylepšená žena s umělými ňadry, nehty nebo prodlouženými vlasy je zcela normální jev. Bohužel, muži trpící plešatěním, snažící se to nějak řešit, jsou terčem posměchu.

Chápu, že když si na řídnoucí kštici vytvoříte tzv. přehazovačku, působí to zvláštně. Z praxe vím, že je stále dost mužů, kteří trpí tím, že jim nezvykle brzy začnou řídnout vlasy. A nechtějí se s tím smířit. Nedávno jsem měl možnost v televizi vidět, jak si nechal jeden náš kubánský spoluobčan upravit svoji pleš. Musím říct, že se mi líbilo, když o tom veřejně mluvil a detailně popisoval, jak má účes upravený. O této technice jsem už nějaký rok věděl, ale na základě jeho příkladu jsem se rozhodl to podstoupit, a také se o zkušenost podělit.

41908-261x300

Ne zcela povedená přehazovačka

Na úvod bych chtěl říct, že osobně svojí plešatostí nijak netrpím, o vlasy jsem postupně přicházel už jako velmi mladý a měl jsem možnost se s tím sžít. Ani jsem nikdy o podobném řešení neuvažoval a přípravky proti padání vlasů mne nechávaly klidným. Šlo čistě jen o experiment, protože bych rád svým zákazníkům v holičství zprostředkoval osobní zkušenost předtím, než investují nemálo peněz.

 

Konzultace

Jak hodnotit a jak popsat svoji proměnu? Protože jsem holič, rozhodl jsem se rozdělit zážitek do dvou rovin. Jedna je z pohledu zákazníka laika, a to čistě pocitově. Druhá z pohledu odborníka. Za úkol jsem si dal nechat si vytvořit za přijatelnou cenu nositelné tupé.

Kontaktoval jsem firmu z Brna, kde nabízí vytvoření tupé z pravých vlasů. Příjemná mladá paní se mě ujala a trpělivě vysvětlovala vše do posledního detailu. Protože o výrobě paruk a tupé něco málo vím, prozradil jí, že jsem trochu z oboru. Tím jsem dámu trošku znervózněl. Už od počátku jsem byl smířený s tím, že když to nevyjde, nechám si hlavu oholit dohola.

První konzultace byla sice plná podrobných a zajímavých informací, ale tak trošku jsem si to představoval jako u krejčího, že si sednu a dáma mi ukáže účesy a pak na hlavě vyzkouší pár různých typů a já jeden vyberu.

Omyl. Sice jsem měl možnost si na hlavu nasadit nějaké vzorky, ale ty by mne spíše odradily, než povzbudily. Vím jak citlivé to pro chlapy je a navíc tady hned nevíte, jak to dopadne.

Na konci schůzky jsme se domluvili, že chci tupé na vrchní část hlavy, po stranách a vzadu si nechám svoje. Tupé bude přilepené, s možností sundavání. Odmítl jsem variantu úplně napevno na cca 4 až 6 týdnů se servisem. Chtěl jsem si to jen zkusit a pak sundat.

Vybrali jsme indické vlasy, upravené a mořené. Asi nejtěžší bylo vybrat barvu, protože ve svých 45 letech jsem již mírně prošedivělý a ač holič, samotnému se mi těžko u sebe určuje odstín. Nakonec jsem výběr nechal na odbornici. Po zaplacení zálohy ve výši cca tři tisíce jsem odjel s tím, že dáma mi zavolá, až vlasy dorazí.

Za 14 dní jsem byl znovu na cestě do Brna.

 

Aplikace

To, že bude nutné odholit část hlavy, jsem věděl, ale netušil jsem, že se mi bude po hlavě malovat. Bylo nutné vyznačit konturu vlasů.

kozisek

Před aplikací tupé

kozisek2

Podle mimiky se vyznačila kontura, a pak se odholily zbývající vlasy v místě, kde se bude lepit.

kozisek3

Takto se vyměří forma pro velikost celého tupé a následně se vyznačuje velikost tupé podle formy.

Screen-Shot-2014-05-16-at-18.13.28

Tupé po odstřižení a nalepení.

kozisek4

Stříhání a úprava do tvaru.

Screen-Shot-2014-05-16-at-18.19.15

Sušení do tvaru účesu.

Screen-Shot-2014-05-16-at-18.20.58

Konečná úprava.

Finální výsledek

Screen-Shot-2014-05-16-at-18.21.55

Před tím, než jsem podstoupil tuhle záležitost, jsem se obával několika věcí.

  • Za prvé, že bude nepříjemné na hlavě mít cokoliv nalepeného. Zbytečná obava. Neuvěřitelně příjemně celé tupé na hlavě sedí a vůbec nemám pocit, že tam něco mám nalepené. Když si vlasy prohrábnu, je to zvláštní pocit, který ani nedokážu popsat, ale jen tady mám nepatrný pocit něčeho cizího.
  • Za druhé, že se netrefí moje přirozená barva. Nakonec se ukázalo, že barva je trefená naprosto dokonale.
  • Za třetí, že budou viditelné přechody mezi mojí délkou vlasů a délkou tupé. Dobrým střihem prostřihávacími nůžkami se tento problém zcela eliminuje.

Zkusil jsem s tupé i spát a byl jsem překvapen, jak pohodlné to je. Přestože jsem se asi podvědomě hlídal, během spánku jsem necítil nijaký diskomfort. Ráno byly vlasy mírně přeleželé, ale stačilo vlhkým hřebenem učesat. Takže pánové s tupé, kteří stráví noc s ženou, se nemusí obávat, že se ráno probudí a tupé bude přilepené k nějaké části jejího těla. Drží to dobře. Ovšem asi úměrně vášnivosti noci.

Ranní sprcha, když jsem se snažil tupé nenamočit, byla pro mě trošku nepohodlná, protože jsem jako většina chlapů zvyklý se sprchovat i s vlasy.

Objektivně tupé na vzhledu ubere několik let věku. Člověk se hned cítí mladě a reakce okolí jsou zajímavé, obzvláště když vás jeden den vidí jako plešatého a druhý den s bujnou kšticí. Snažil jsem se na to okolí připravit a hodně jsem o svém záměru mluvil, ale překvapení okolí skrývalo těžko. Málokdo věděl, jak reagovat. Občas nastalo komické zírání až po to, že jsem byl nepoznán. Lidé, kteří  vás neznají, nedokážou na 99,9 % odhalit, že máte tupé. A to je skvělé.

 

Shrnutí

Nejsem typ, co by měl potřebu řešit svoji kštici, ale rozumím mužům, kteří se s tím, že jim řídnou vlasy, těžko smiřují. Než si neustále kupovat přípravky na podporu růstu vlasů, je tohle řešení. Výhody jsou vidět: mladší vzhled, pevnost a stálost, není třeba se bát, že když zafouká vítr, budete nahánět čupřinu po náměstí. Dá se s tím koupat, sportovat. Asi největší nevýhodou je, že takové tupé vyžaduje poměrně náročnou péči. Někdo to zvládne sám, někdo se svěří odborníkům.

Každopádně, provedení je takové, že se za něj nemusíte stydět. V hodnocení poměru ceny a výkonu, to vychází více než dobře. Za celou proceduru a tupé, lepicí pásky, kondicionér a hlavu z polystyrénu jsem zaplatil 11 250 Kč.

Mám však jeden důležitý poznatek. Po dvou dnech jsem musel tupé sundat, protože jsem se při pohledu do zrcadla nedokázal srovnat s tím, že tam je zcela jiný chlap. Po dvaceti letech bez vlasů to byl obrovský skok. Připravte se na to. 

P.S. Veliké díky indickému dárci svých vlasů za to, že jsem si mohl vyzkoušet, jaké to je být vlasatý 🙂

 

 

 

Komentáře