Tento článek možná ocení spíše ženy, ale pořádná žehlička by neměla chybět v žádné domácnosti. Ať už v ní žijí ženy, nebo muži. K napsání menší recenze mě donutily dvě skutečnosti. Za prvé včerejší článek o setkání našeho prezidenta s jeho slovenským protějškem, lumenem Gašparovičem. Jeho výroky najdete třeba zde. Mezi moje nejoblíbenější patří: „Gusto, poď to dokončiť. Mňa tam volajú k tomu starému chujovi.“ O bývalom prezidentovi Michalovi Kováčovi. Za druhé pak opakující se dotazy zákazníků, čím si vyžehlit oblek, zvláště pak kalhoty, doma.

Zeman

Je mně to opravdu líto, že si „musím brát do huby našeho prezidenta“ (cituji jeden z e-mailů, který jsem v nedávné době dostal), ale opět ukázal, že Vysočina a tepláky mu seděly lépe. Nicméně kdyby měl pořádnou žehličku, tak by se ani na Hradě nemusel ukazovat ve zmačkaném saku. Proto bych Miloši Zemanovi a jeho ženě doporučil žehličku Rowenta DG8880F0 Eco intelligence. Koupit ji mohou třeba v Datartu a darem jim ji může dát Škromach.

Jak Rowentu používáme?

Rowentu jsme koupili do obchodu před 2 lety. Není zrovna levná, ale jakmile ji jednou vyzkoušíte (nebo vaše žena), tak nebudete chtít jinak. Mezi její přednosti patří silný ráz páry a možnost žehlit vertikálně, což je důležité hlavně pro saka a kalhoty. Samozřejmě existují speciální přístroje poskytující pouze páru, ale po zkušenostech tvrdím, že žehlička od Rowenty je lepší volbou. Nádržka na vodu je dostatečně velká, ráz páry velmi silný a nahřátí (připravenost k žehlení pomocí páry) trvá maximálně 2 minuty.

zehlicka 1

Oficiální informace: Žehlicí systém s patentovanou technologií 3D Microsteam 400 Laser žehlicí plochou. Spotřebovává až o 30 % méně energie při 100% zachování výkonu. Rychloohřívací parní generátor – za dvě minuty připravený k žehlení. Doplňování vody je přitom možné bez přerušení žehlení. Funkce automatického vypínání vypne celý systém ve chvíli, kdy je 8 minut nepoužívaný. 400 napařovacích otvorů v žehlicí ploše slouží pro dokonalou distribuci páry do žehlené tkaniny. Pracovní tlak je 5,5 bar, do nádržky na vodu se vejde 1,4 l.

Vyžehlení kalhot na ramínku

Určitě se vám ráno stalo, že jste ještě rozespale koukali na pomačkané oblekové (nebo chinos) kalhoty. Ženská polovička ještě spala / nebyla doma a vy jste se báli cokoli žehlit. Pokud máte doma Rowentu, stačí, když kalhoty složíte podle puků na ramínku, zapnete žehličku na mód Max Vertical Steam, do jedné ruky vezmete ramínko a druhou rukou ze vzdálenosti 1 – 2 cm kalhoty propaříte. Můžete se žehličkou kalhot i letmo dotýkat. Pokud máte alespoň trochu kvalitní látku (jakákoli vlna), tak všechny záhyby a pomačkání zmizí.

Pomačkané sako

Opět dáte sako na ramínko, nastavíte Max Vertical Steam nebo (většinou stačí) Wool a opět sako propaříte. Základní pomačkání (zvláště na zádech a rukávech) ihned zmizí. Sako nemusíte pokládat na žehlicí prkno, opravdu stačí propařit v ruce. Zvláště doporučují nesnažit se vyžehlit na prkně přední díly. Přeci jen kapsy a knoflíky překáží a zbytečným tlakem napácháte více škody než užitku.

zehlicka 2

Nošený oblek 

Jednou měsíčně je dobré sako i kalhoty propařit. Tak nějak preventivně. Z obleku dostanete zápach a základní špínu. Jak jsem psal v tomto článku, do čistírny dávejte oblek, až když na něm objevíte mastné fleky od tlačenky (nebo preventivně maximálně 2x ročně).

Košile

Jakmile jednou zkusíte Rowentu na žehlení košil, přestanete proklínat výrobce (jako třeba Le Premier:-)), kteří vyrábí košile pouze ze 100% bavlny. Přírodní materiál se někdy hůře žehlí. Z vlastní zkušenosti ale vím, že v mnoha případech je chyba ve špatné žehličce. Naše drahé polovičky se pak dost nadřou, čímž mají špatnou náladu, vypnou vám fotbal a vy musíte koukat na První republiku. Košile by se měly žehlit trochu vlhké, ale pokud má žehlička silný ráz páry, můžete je nechat i přeschnout. A pozor, možná si myslíte, že víte, co to znamená „silný ráz páry“. Upozorňuji vás, že pokud nemáte žehličku s vlastním vyvíječem páry, jako je třeba zmiňovaná Rowenta, ještě jste nezažili žehlicí orgasmus.

Tip

Pokud vás ani tyto řádky nepřesvědčily o koupi žehličky (jakékoli), tak zkuste službu Praní košil. Doporučuji jako nejlepší službu, která vám vypere a fantasticky vyžehlí košile. Vyzvednou, přivezou. Za babku.

Poznámka: Tato „recenze“ je zcela nezávislá a neobdržel jsem za ani korunu. V Le Premier prostě máme 3 kousky a další doma. Nicméně koupit ji můžete třeba v Datartu

8 praktických rad k oblekům

Komentáře